„Miało być pięknie, a on nagle przestał się odzywać”. Powiem Ci dlaczego…

„Miało być pięknie, a on nagle przestał się odzywać”. Powiem Ci dlaczego…

Pierwsze spotkanie. Pomimo ciemności, gęstego tytoniowego dymu i tłustego beatu dostrzegacie się gdzieś w tłumie. Jeszcze tego nie wiesz, ale będziesz zerkać w ten punkt dopóki on nie podejdzie i nie porozmawiacie. Dopóki nie dowiesz się, że ma na imię Mateusz i dopóki nie podasz mu ręki mówiąc z uśmiechem:
– Kasia.
Rozmowa klei się jak nigdy, a seksualne napięcie da się rozcinać jak naciągniętą folię. Żegnacie się wymianą kontaktów, buziakiem w policzek i przekonaniem, że wkrótce znów się zobaczycie.

Kilka dni później idziecie na pierwszą randkę. Szykujesz się na nią jak na wojnę, ale twoją bronią nie jest AK-47 tylko bielizna z Intimissimi i staranny makijaż. Czujecie się tak, jakbyście się nie rozstawali, ale nie chcesz się spieszyć. Niby jest XXI wiek, ale niektóre osoby mają poglądy jak ze średniowiecza, więc lepiej nie ryzykować. Całujecie się i wracacie do siebie innymi taksówkami.

Jeszcze w weekend do siebie dzwonicie. Rozmawiacie przez godzinę. Jest pięknie. W brzuchu poczwarki miłości zamieniają się już w wesoło hasające motylki.

Wtedy zaczynają się problemy…

Bez wyraźnego powodu on zaczyna odpisywać na twoje SMSy tylko jednym słowem, mówi, że nie ma czasu na spotkania albo po prostu przestaje odpowiadać na telefony. W takiej sytuacji nasuwa się jedno, wzmocnione wulgaryzmami pytanie: „O co tu chodzi?”

W takim przypadku jak wyżej, naiwnie uznałaś, że relacja pomiędzy wami jest wyjątkowa i rzadko spotykana, więc nie rozumiesz co się stało. Błąd! W waszej relacji nie było nic wyjątkowego.

Prawdopodobnie każdy miał kiedyś słodko-pierdzące wyobrażenie o miłości i w jakimś momencie swojego życia kupił pluszowego miśka z kiczowatym serduszkiem i napisem „I love You!”. Wychowani na bajkach Disneya i przesłodzonych komediach romantycznych jesteśmy przekonani, że miłość jest czymś wyjątkowym i że jeśli tylko spotkamy odpowiednio dopasowaną osobę to wszystko będzie pięknie.

To dlatego osoby, które poznają kogoś na koncercie, na którym jest 10 000 ludzi, myślą że to jest coś unikalnego. Zwykle wtedy mówią: „Tu jest 10 000 osób. Jak to było możliwe, że się wśród nich spotkaliśmy?”. Powiem wam jak to było możliwe – bo było tam od cholery ludzi! To nie miłość – to statystyka. Ludzie spotykają się, pociągają się i zakochują się bez przerwy. W praktyce byłoby dziwne, gdyby w takim tłumie nie spotkało się nikogo kto nam odpowiada. To tak jakby dostać możliwość 10 000 rzutów podczas gry w kręgle i zdziwić się, że chociaż raz zaliczyło się spare’a. Czy to naprawdę aż takie niesamowite? Serio?

W rzeczywistym świecie ludzie dobierają się w pary na dwóch zasadach.

Po pierwsze, każdy ma w głowie zakres swoich możliwości jeśli chodzi o wybór partnera. Są osoby, na które nawet nie spojrzymy i są osoby, które nawet nie spojrzą na nas, a pomiędzy nimi jest całe spektrum mniej lub bardziej atrakcyjnych osób, które bierzemy pod uwagę.

Po drugie, kiedy jesteśmy wolni mentalnie wybieramy najlepszą dostępną opcję wchodzącą w zakres naszych możliwości. Im atrakcyjniejsza osoba tym większe ma pole wyboru i tym rzadziej wchodzi w związki, bo ciężko wybrać czy chce się być z Elizą czy Karoliną, jeśli ma się do wyboru jeszcze Monikę, która ma cudowny uśmiech i równie cudowne pośladki. Z kolei osoby, które mają tylko jedną opcję, są pięknym materiałem na partnera stale sprawdzającego twojego maila i robiącego afery z powodu Araba, który napisał ci na FB: „Hi beautifull!”. Na koniec, jeśli widzieliście kiedyś piękną kobietę z jakimś trollem, to z dużym prawdopodobieństwem jest tak dlatego, że w chwili kiedy go poznała nie miała lepszej opcji, a następnie przyzwyczajenie zadecydowało, że zostali razem.

Gdybyś poznał tą samą dziewczynę to w zależności od okoliczności wasze spotkanie potoczyłoby się inaczej. Gdyby była w okresie miodowym związku, to nawet by z tobą nie porozmawiała. Świeżo po rozstaniu w ramach metody „klin klinem” poszłaby z tobą do łóżka i usunęła twój numer telefonu jak tylko opuściłbyś jej mieszkanie. Jeśli spotkałbyś ją w innym okresie to miałbyś szansę na długi i czuły związek o ile nie wyprzedziłby ciebie w rywalizacji ktoś, przy kim z jakichś powodów czuła się lepiej.

Jeśli więc kogoś poznaliście i nagle ten ktoś przestaje się odzywać, to nie dlatego, że zrobiliście coś źle, tylko dlatego, że druga osoba miała lepszą dostępną opcję i wybrała ją tak, jak sami byście wybrali 21 000 zł, zamiast 20 000 zł. To po prostu się zdarza i nie ma się na to wpływu. W innym czasie moglibyście mieć szansę, ale tym razem sytuacja, która była dla ciebie piękna, dla drugiej osoby była tylko ładna i nie ratuje tego zdzieranie z siebie nawzajem ubrań, wspólne gotowanie, podobne pasje i naiwna wiara w przeznaczenie, bo to nigdy nie jest wyjątkowe.

Wiesz co jest wyjątkowe?

To, co robi się później. Można ściskać zwycięski los w dłoni i go zmarnować. Można też zrobić z nim piękne rzeczy. Tylko że to już nie jest łzawa historia o miłości, ale historia o podejmowaniu decyzji i zaangażowaniu, a która świetnie sprawdza się w codziennym życiu, ale w filmach wygląda zdecydowanie za słabo.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
100000
wpDiscuz