Co oznacza dbanie o związek? 7 wskazówek

Co oznacza dbanie o związek? 7 wskazówek

Nie ma nic łatwiejszego, niż hodowanie sztucznej paprotki. Nie trzeba jej podlewać, zwalczać szkodników ani nawozić, a ona i tak będzie stała w doniczce – równie zielona i równie silna, jak w chwili, kiedy przyniosło się ją ze sklepu. Ba! Jeśli wierzyć ekologom, to nawet wyrzucona na śmietnik przetrwa 450 lat.

Ze związkiem tak prosto nie jest. Chociaż bajki kończą się słowami: „I żyli długo i szczęśliwie”, to jesteśmy wystarczająco dorośli, żeby wiedzieć, że problemy, które zostawiło się za plecami, są dopiero wstępem przed tymi, które chwilowo przysłaniają nam różowe okulary.

Wiemy też, że o uczucia trzeba dbać, jakoś nad nimi pracować, starać się… Tylko że nie bardzo wiadomo, jak to robić. Gdyby było inaczej to nie roiłoby się od par, których historia przedstawia perfekcyjny przykład destrukcji, a ich chęć bycia razem wypala się równie szybko, co benzyna w baku starej Wołgi.

Coś wam powiem. Dbanie o związek to nie tłuczenie schabowych na obiad, ani nie kupowanie bukietów róż bez okazji. Może to być miłe, ale w staraniu się chodzi o coś innego, a dokładniej o 7 innych rzeczy.

1. Wspólne pokonywanie problemów

Oczywistość, prawda? W końcu związek z definicji jest czymś, co dotyczy dwojga ludzi. Od starożytności wiadomo też, że życie to sinusoida, w której moment kiedy jest pięknie i komfortowo oznacza, że zaraz nadejdą wyzwania.

Kolejka tych wyzwań jest długa:

  • Wypracowanie reguł wspólnego życia
  • Wykańczanie mieszkania lub budowa domu
  • Narodziny dziecka
  • Utopienie oszczędności w nieudanym biznesie
  • Wyjazd na kilkumiesięczny kontrakt za granicę
  • Choroba kogoś bliskiego

Można wtedy wyrzucać sobie brak kompetencji. Można kłócić się o to, że meble miały być w kolorze „białego skandynawskiego”, a nie „białego wina”. Można traktować kogoś jak worek treningowy i czerpać niezdrową przyjemność z tego, że dotkliwie czuje każdy cios. Na koniec, można też uciekać, bo tak jest łatwiej.

Nie jest to szczególnie dziwne. Przygotować to się można na kartkówkę z matematyki, ale nie na problemy. Tutaj wszystko, co robimy jest nowe. Nie wiemy jakie wywoła to w nas uczucia. Milan Kundera dobrze to podsumował pisząc, że „życie zawsze przypomina szkic. Ale nawet szkic nie jest właściwym określeniem, bo szkic to zawsze zarys czegoś, przygotowanie do obrazu, gdy tymczasem szkic, jakim jest nasze życie, to szkic bez obrazu, szkic do czegoś, czego nie będzie.”

I chociaż nie wiemy, jak sobie poradzimy, ani jak zmieni się nasza rzeczywistość, to nie zmienia się jedno – to, że najważniejsze to pytać: „Ok. Jest ciężko, ale jak możemy sobie z tym poradzić?” W końcu jak szambo zaleje ci podwórko, to lepiej pytać, jak się go pozbyć, niż prowadzić debaty o tym, kto i dlaczego powinien to zrobić, prawda?

2. Zastępowanie się na czele klucza

Gęsi to naprawdę mądre zwierzęta. Już raz o tym pisałem, ale teraz to powtórzę. Kiedy lecą w kluczu, to największy opór powietrza pokonuje gęś, będąca z przodu. Jest to męczące, więc nie może tego robić bez przerwy, bo inaczej padłaby z wyczerpania, a na miejsce docelowe doleciałaby niewielka część stada. Dlatego kiedy się zmęczy, zastępuje ją inna gęś, biorąc na siebie główny ciężar przedzierania powietrza.

To samo sprawdza się u ludzi, tylko że w przeciwieństwie do gęsi, ludzie nie chcą się zmieniać. Nie akceptują tego, że nawet jeśli druga osoba nie ma grama tłuszczu, to nie można jej bez przerwy nosić na rękach. Mają problem z łapaniem proporcji i zawsze przeceniają swój wkład w relację (jak dowodzą badania naukowe, suma subiektywnie ocenianych wkładów zawsze przekracza 100%). Nie są gotowi, żeby kogoś zastąpić i zamiast tego mówią, że oni na to się nie pisali i chcą lecieć na drugiej pozycji, chociaż powinni mówić dwie rzeczy: „Świetnie sobie radzisz. Dziękuję” oraz: „Odpocznij. Teraz ja polecę przodem”.

Wiesz dlaczego? Bo niewiele jest równie ważnych rzeczy, jak świadomość, że chwilowo można nie być bohaterem w swoim domu, a dom wciąż będzie stał.

3. Tworzenie wspomnień

Jeśli w filmie chce się pokazać pary, między którymi nie ma już nic, poza cienką nicią przywiązania, to robi się to w jeden sposób.

On i ona są piękni, młodzi i smutni. Wymieniają ze sobą zdawkowe, nic nie znaczące uwagi: „Załóż inny krawat. Kup bułki. O której jutro wstajesz?” Nawet na siebie nie patrzą. Ich uwagę przyciąga widok za oknem albo blade, elektryczne światło smartfona. Zawsze jeżdżą też w te same miejsca: do tego samego teatru, do tej samej restauracji, zamawiają takie samo wino i te same dania. I prawdę mówiąc nieważne, jak wyrafinowana jest każda z tych rzeczy, żeby z całości obrazu wiało pustką.

Można się domyślać, że to właśnie będąc w tych miejscach zakochiwali się w sobie. Wtedy jeszcze ze sobą rozmawiali. Śmiali się. Dotykali się pod stołem. Wymieniali mokre, niezdarne, nastoletnie, idealne pocałunki.

Później już tylko chcieli zatrzymać tę chwilę. Robili nieskończoną ilość odbitek tego samego przeżycia, a każda z nich była bledsza i gorsza.

Zapomnieli przy tym, że doświadczeń nie da się zatrzymać. Można tylko tworzyć nowe. Dlatego nie warto wciskać replay. Lepiej nauczyć się mówić: „Chodźmy zrobić coś nowego.”

4. Brak budowania barier

Jak myślisz, w którym momencie ludzie przestają uprawiać seks? Albo kiedy przestają być dla siebie pierwszą osobą, której opowiadają o tym, jak minął im dzień? Albo kiedy przestają spontanicznie sobie pomagać i mówić jej komplementy?

Niektórzy powiedzą, że wtedy, kiedy mija faza zakochania, kiedy się już dobrze znają, kiedy przestaje im zależeć albo kiedy nie mają już czasu.

To się zdarza, ale ja mam inną odpowiedź: Kiedy zostaną pierwszy raz odrzuceni. Odsuwanie się od siebie to proces. Nie dzieje się to w jeden dzień, ale zazwyczaj zaczyna się od pierwszego: „Nie teraz, jestem zmęczony”, od skupiania się bardziej na meczu, niż na tym, że ona opowiada ci o tym, co ją dzisiaj poruszyło oraz od mówienia: „Zrobię to lepiej”.

To wszystko drobiazgi, ale drobiazgi budujące bariery. Takie zachowania sprawiają, że rozmawianie, uprawianie seksu i pomaganie, przestaje być czymś naturalnym, a staje się czymś, co się planuje. Później zanim wyjdzie się z inicjatywą, zaczyna się robić analizę: „Czy na pewno ma czas? Czy to dobry moment? Czy nie ma innych planów?”.

W końcu nadchodzi dzień, kiedy żadna propozycja już nie pada, bo po co ryzykować kolejne odepchnięcie. Może odepchnięcie czułe, z uśmiechem i buziakiem, ale jednak pozostające odepchnięciem.

Dlatego drobna rada: zastanów się czego chcesz doświadczać w związku. Wypisz z czego chcesz, żeby się składał. Z jakich gestów, z jakich zachowań, z jakich przeżyć, a później zacznij je wpuszczać, nawet jeśli będą nieco krzywe, nieco nieidealne, nie zawsze wygodne. Niech on składa krzywo ubrania, niech ona czasem przeszkadza ci swoim paplaniem, nie zawsze seks musi wyglądać jak z podręcznika Kamasutry, bo nago, to nawet leży się fajnie.

Traktuj te wszystkie czynności jak pieniądze – możesz woleć miliony, ale nie wyrzucasz piątaka, którego znajdujesz w kieszeni dawno nie noszonych spodni, bo on wciąż ma wartość.

5. Unikanie sprawiania bólu

Podobno nie ma nic lepszego, niż godzenie się po kłótni. Najlepiej w łóżku. W towarzystwie pizzy i wina. W tym momencie rozbuchane negatywne emocje, są wypierane przez te pozytywne, a emocjonalny rollercoaster śmiga jak w parku rozrywki.

Brzmi to nieźle, dlatego opowiem ci jak to działa…

Nie działa.

Ludzie nie potrafią wybaczać, a jeszcze rzadziej potrafią zapominać. Brak szacunku, pogarda, słowa, których tak naprawdę nie chciało się powiedzieć, nigdy nie znikają. Zaszywają się w naszych piersiach. Opadają na dno, jak „szumy” we własnoręcznie robionej cytrynówce. Z wierzchu wszystko jest w porządku. Kiedy jedziecie na wakacje, trzymacie się za ręce, obżeracie się craftowymi lodami, to o tym nie pamiętacie. Jednak wystarczy zamieszać butelką, żeby te „szumy” znów się wybiły na pierwszy plan.

Jak myślisz, ile tych „szumów” musi pływać w cytrynówce, żebyś nie chciał po nią sięgać? Ja tego nie wiem. Każdy ma swój limit, więc nie możesz policzyć ile razy możesz wykrzyczeć, że żałujesz, że poszłaś z nim na pierwszą randkę albo że to koniec i odchodzisz. Nie wiesz ile razy możesz jej powiedzieć, żeby wypierdalała – tylko raz, a może trzydzieści?

Właściwie rzecz biorąc, to nie jest istotne. Istotne jest tylko to, żeby nie przeginać, nie produkować doświadczeń, które bolą i uwierają. Nie oznacza to, że nie powinno się rozmawiać o rzeczach trudnych i bolesnych. To znaczy, że powinno dokładać się starań, żeby mówić o nich łagodnie, z troską, bez chęci, żeby komuś dopierdolić.

Kłótnie kończą się na takim samym poziomie emocjonalnym na jakim się zaczynają. Najlepiej wyłączyć CAPS LOCK.

6. Dbanie o siebie dla kogoś

Nasza kultura odziedziczyła po romantyzmie balast, którym jest stawianie równości między miłością i poświęcaniem się. Dzięki temu ludzie myślą, że żeby o kogoś zadbać, trzeba coś dla niego robić. W ten sposób sprowadza się związek do wzajemnego handlowania czasem, upominkami i uwagą, w trakcie którego zapomina się o sobie – bo jak myślisz o sobie, to nie kochasz. Jesteś małym egoistycznym skurwysynkiem, prawda?

Otóż, gówno prawda. Po pierwsze, nikt nie zadba o ciebie tak dobrze, jak ty. Po drugie, wiesz co się dzieje, kiedy zdejmujesz projekt „JA” z tapety?

Dziadzieje się.

Rezygnuje się z robienia aktualizacji swojego systemu.

Powoli zasklepia się w swojej skorupie napawając się dumą, że robi się to dla kogoś.

Tymczasem dla kogoś to wcale nie jest najlepsze. Nie jest to nawet dobre, przeciętne lub chociaż wystarczające. Dla innych, najlepsze jest bycie z osobami, które pozostają jędrne mentalnie. Opowiadają z entuzjazmem o tym, co robią. Nadążają za światem. Szeroko się uśmiechają. Są jak książki, w których stale pojawiają się nowe rozdziały, dzięki czemu nie musisz czytać tych, które już znasz na pamięć i które ci się już znudziły. Kilkadziesiąt miesięcy temu.

7. Przywracanie punktu startowego

Powinienem być ponad zdjęcia z cytatami napisanymi helveticą, ale jest jedna grafika, która zawsze mnie uderza. Jest na niej zdanie: „Pamiętasz jak chciałeś tego, co teraz masz?”

To trafne pytanie. Pamiętasz dlaczego chciałeś lub chciałaś z nim być? Co wtedy czuliście? Jak się zachowywaliście?

Zgaduję, że inaczej, niż teraz. Tak po prostu jest. Kupując nowego smartfona obiecujesz sobie, że będziesz o niego dbał, ale jak już pierwszy raz wypadnie ci z kieszeni na chodnik, to machasz obojętnie ręką. To samo robimy z ludźmi. Podczas randek obniżamy oczekiwania i zwiększamy zaangażowanie. W związkach postępujemy na odwrót – zwiększamy oczekiwania, dając coraz mniej. Przestajemy zwracać na siebie uwagę, bo skoro jesteście ze sobą tak blisko, to nic się stanie jeśli zjecie obiad patrząc w swoje telefony. Gubimy zwyczajną ludzką życzliwość, którą zastępujemy słowami: „Bo ty zawsze” oraz „Powinieneś/Powinnaś to robić”. Zaczynamy traktować siebie jak serial, który już nie trzyma w napięciu i wystarczy obejrzeć, co dziesiąty epizod, żeby nadgonić akcję.

Zapominamy jednak o tym, że ludzie się zmieniają. Stale wykreślają i dopisują na listę nowe rzeczy, a jeśli za tym przestaniesz nadążać, to wykreślą też ciebie.

Osoby w dojrzałych relacjach to rozumieją i nie tylko wiedzą dlaczego zaczęli być z tą osobą, ale dbają też o to, żeby traktować ją tak, jak robili to na etapie poznawania się. I robią to z banalnego powodu – bo nigdy nie przestali się poznawać. 

Print Friendly, PDF & Email

19
Dodaj komentarz

avatar
100000
11 Comment threads
8 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
MagdaKamilaStokrotkaVolantKate Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kornel
Gość
Kornel

cholera, trudne to, zwlaszcza ze wszyscy chca widziec piekne obrazy a tymczasem musza one powstawac z niepewnych szkicow. Dzieki Michal, bede wracal do tego tekstu, zeby pamietac jesli zapomni mi sie.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Jak zawsze trafnie, choć powiem szczerze, że nadal ,,dbanie o związek” stanowi dla mnie pojęcie mocno ogólnikowe, nieco tylko przez Ciebie doprecyzowane dzisiejszym wpisem. Moim zdaniem związek to i tak w dużej mierze loteria. Pomimo naszych starań (i nie mam tu na myśli schabowych i bielizny), komuś i tak może to nie wystarczać, chociaż z początku był księciem na białym koniu. Dobre relacje z długą połówką po dłuższym czasie to prawdziwy skarb ;)

Magda
Gość
Magda

Zgadzam się. Miałam to wszystko ale po 4 latach powiedział mi że się mna znudził i że się wypalił. Dbałam o ten zwiazek, relacje naprawdę. Ale to nie wystarczylo i należało zabrać ze sobą resztki swojej godności i się wynieść.

Stokrotka
Gość
Stokrotka

Myślę że w równym stopniu trzeba dbać o związek jak i o siebie. Mieć zasady, stawiać zdrowe granice, a gdy są przekraczane i nic sie nie zmienia mimo prób naprawy relacji, to umieć odejść. Z drugiej strony nawet chodzący ideał, zalany oceanem miłości osoby która nie kocha samej siebie, w końcu zacznie się topić i szukać ratunku. Plusem trudnych doświadczeń życiowych jest nabywanie umiejętności szybszego zauważania w nowej relacji czy ktoś jest dojrzały emocjonalnie i można z nim budować zdrowy związek, czy jednak lepiej odpuścić.

Taka jedna
Gość
Taka jedna

No co Ci powiem – dałam mężowi do przeczytania punkt czwarty. Ten fragment ujmuje dokładnie to, co od kilku dni chodzi mi po głowie, a czego dokładnie nie potrafiłam nazwać i doprecyzować. Najpierw było odrzucanie odnośnie seksu – w końcu się popłakałam, że robimy to tylko wtedy, kiedy on ma ochotę. Potem zaczęło się odpowiadanie półsłówkami znad telefonu. Tak jak piszesz – drobne rzeczy, ale ja zaczęłam się dość mocno blokować, obwiniając się do tego w duchu, że pewnie histeryzuję, bo przecież to taki kochany człowiek. Na szczęście męża mam takiego, który słucha i chce zrozumieć. Powiedział, że bardzo dobrze, że mówię mu o swoich odczuciach i że będzie pracował nad swoim postępowaniem.
Innym problemem jest to, że mąż nie ma absolutnie żadnych zainteresowań. Ja zawsze byłam aktywna na wielu polach, a teraz właściwie dziadzieję razem z nim… Szkoda mi być poza domem bez niego, bo lubię z nim przebywać i boję się, że spędzając tyle czasu osobno oddalimy się od siebie. Lubię też być w domu. Z drugiej jednak strony czuję się często jak zwierzę w klatce i chciałabym z jego strony więcej inicjatywy co do wspólnego spędzania czasu inaczej niż na kanapie. Martwi mnie ta różnica temperamentów i to co z niej, na dłuższą metę, może wyniknąć…

StaraPannaZKotem
Gość
StaraPannaZKotem

Pozwól, że udzielę Ci rady: NIGDY, pod żadnym pozorem nie rezygnuj z siebie i swoich potrzeb ze strachu, że się od siebie oddalicie! Byłam w bardzo podobnej relacji i stopniowo tak, jak Ty, ustępowałam… Na koniec usłyszałam, że gdyby nie ja, to on by dopiero podbił świat… Nie łudź się, że Twoje poświęcenie zostanie docenione- miej swój świat i chroń siebie, taką jaką byłaś przed nim. Jeśli Twój facet ma choć odrobinę rozsądku, będzie się starał za Tobą nadążyć. Bo ja się poddałam i zasiadłam na kanapie z frajerem, który z tej kanapy pisał erotyczne wiadomości z panienkami ze swojej pracy. Nikomu nie życzę takiego przebudzenia… Trzymaj się i pamiętaj, że masz siebie tylko jedną! Dbaj o siebie, a Twój facet, miejmy nadzieję, otrząśnie się i ogarnie patrząc, jak daleko zostawiłaś go w tyle!

Kate
Gość
Kate

Zgadzam się. Dlatego nie warto w ogóle być w związkach bo po co skoro nie można z tym kimś wzrastać

Kate
Gość
Kate

Faceci to dno. Nie nadają się kompletnie do życia. Blokują nas kłamią nudziarze nieroby .zawsze jest coś z nimi nie tak.

StaraPannaZKotem
Gość
StaraPannaZKotem

To nie jest prawda, i dobrze o tym wiesz, nawet jeśli w tej chwili jesteś zraniona i rozgoryczona… Nie pozwól zdominować się takiemu myśleniu, bo to zniszczy Ciebie, nikogo innego… Volant napisał o tym kiedyś fantastyczny tekst, jeden z ważniejszych, jakie przeczytałam w życiu: https://volantification.pl/2018/01/07/nie-daj-sobie-wmowic-ze-zlo-jest-norma
Mam nadzieję, że kiedy złe emocje opadną, uda Ci się odzyskać wiarę w ludzi. Ja zaznałam naprawdę dużo zła- od człowieka, który nie tylko był moim partnerem życiowym, ale, jak sądziłam, przede wszystkim moim najlepszym przyjacielem. Ale nie pozwoliłam sobie odebrać mojej wiary w dobro.

Kamil
Gość
Kamil

Świetne

Hanka
Gość
Hanka

Słowem w sedno, teraz tylko marzy mi się artykuł o tym jak odratować związek, w którym dbania zabrakło.

Ewelina
Gość
Ewelina

Jak Kult wyśpiewał w „6 lat później”:
„To nieprawda, że do końca się znamy”.
Bo osoby, które sa ciekawe świata i pełne pasji ciągle mają coś nowego w sobie. I nawet po 10 latach można być sobą wzajemnie zainteresowanym. Myślę, że tekst można dopisać także do przyjaźni. Jeśli z każdym kolejnym spotkaniem jesteśmy niezmienni, opowiadamy te same gagi, a zamiast tworzyć wspomnienia, wspominamy akcje z liceum, to w końcu relacja się psuje. Bo ile razy można jeść pomidorową w poniedziałek.
Bardzo dobry tekst. Dziękuję.

Magda
Gość
Magda

Ja jem pomidorową przynajmniej raz w tygodniu od chyba hmmm odkąd pamiętam :)

Kamila
Gość
Kamila

Niektórzy niestety nie wiedzą co oznacza dbanie o związek. Bardzo ładnie Pan to wszystko ujął, pozdrawiam ;)

Dariusz
Gość
Dariusz

Volant – brawo…

StaraPannaZKotem
Gość
StaraPannaZKotem

Przeczytanie tego tekstu było dla mnie bardzo bolesne, bo jestem w takim punkcie życia, że… boli mnie słuchanie i czytanie o takich sprawach. Ale cieszę się, że go przeczytałam… tak naprawdę powinni go przeczytać wszyscy ludzie na tym świecie…

Stokrotka
Gość
Stokrotka

Czytając „Pamiętasz jak chciałeś tego, co teraz masz?” przypomniał mi się inny tekst, a mianowicie „Uważaj na to, o czym marzysz, bo się spełni”. Trudną sztuką jest poznać swoje prawdziwe motywy do bycia z kimś w związku, jak również zobaczyć prawdziwe, może nie uświadomione motywy tej drugiej osoby. Wymaga to dojrzałości, którą (nie)stety osiąga się przez trudne doświadczenia życiowe. Jak zwykle z przyjemnością czytało mi się kolejny post na Twoim blogu Volant, życzyłabym sobie spotkać tak mądrego faceta jak Ty! :)

Kamila
Gość
Kamila

Będę do tego tekstu wracać.