10 najlepszych tekstów 2016 roku!

Zgodnie z coroczną tradycją przedstawiam 10 najlepszych tekstów 2015 roku!

 

Miejsce 10: Kiedy ludzie się zdradzają?

pexels-photoKiedyś myślałem, że ludzie nie szukają szczęścia poza związkiem, kiedy nic im nie brakuje w ich relacji. Później zrozumiałem, że nie ma relacji, w których można zaspokoić swoje wszystkie potrzeby. Zawsze wybiera się coś, kosztem czegoś innego. Otwiera się jedne drzwi ze świadomością, że robiąc to, też coś się traci. Osoby, które nie zdradzają różni to, że wiedzą, że to co zyskały jest dużo bardziej wartościowe, niż to, co straciły. Że może w swoim związku już nie przeżywają tak intensywnych emocji, ale zyskały coś, co jest trudniejsze do osiągnięcia – to, co razem wypracowali, a co nie brzmi porywająco, ale jest esencją relacji dłuższych niż trzy lata: wsparcie, możliwość bycia przy kimś całkowicie sobą, to że nie jest się ocenianym, poczucie bycia akceptowanym, szanowanym i atrakcyjnym, wspólny gust oraz wiedza kiedy ktoś ma ochotę na herbatę, a kiedy chce zostać sam.

 Czytaj całość

Miejsce 9: Czy stać cię na BRAK zmiany?

pexels-photo-167964Wyobraź sobie, że twoje życie to fabryka. Nie byle jaka, bo codziennie, bez wolnych weekendów i świąt odbywa się w niej produkcja satysfakcjonujących chwil. W tej fabryce stoją różne maszyny. Jest maszyna odpowiedzialna za życie uczuciowe. Od innej zależy kariera zawodowa, a od jeszcze innej relacje, zainteresowania czy długoterminowe plany.

A teraz wyobraź sobie, że niektóre z tych maszyn nie działają, a pozostałe pracują tylko na 30% wskutek czego znajdujesz się na granicy rentowności.

Pytanie brzmi: „Czy te maszyny naprawią się same, jeśli powiesz, że nie stać cię na to, żeby je naprawiać? Czy jeśli ich nie naprawisz lub nie wymienisz to zaczniesz kiedykolwiek „zarabiać” przyzwoicie?”.

 Czytaj całość

Miejsce 8: Jakie pierwsze razy masz jeszcze przed sobą?

pexels-photo-29991Mając książkę pod tytułem „200 najpiękniejszych miejsc na Ziemi”, jest bardzo prawdopodobne, że nie zobaczysz nawet połowy z nich. Nigdy nie prześpisz się ze wszystkimi pięknymi kobietami, ani nie przeżyjesz wszystkich miłości. Nie przeżyjesz nocy pod namiotem, pod każdym odcieniem nieba. Nie zaprzyjaźnisz się ze wszystkimi ludźmi, z którymi mógłbyś to zrobić. Nie spróbujesz wszystkich potraw, ale pewnie zjesz jeszcze 1500 schabowych. Nie zdobędziesz całej dostępnej wiedzy. Nie przepijesz całej wódki i nie zarobisz wszystkich pieniędzy. Możliwe, że nie zobaczysz wszystkich zachodów słońca, ani nie zamieszkasz w każdym miejscu, w którym chciałbyś żyć, bo jest ich zwyczajnie zbyt dużo.

Może nie zrobisz żadnej z tych rzeczy, ale czy jest lepszy sposób, żeby przejść przez życie, niż próbując tego dokonać?

 Czytaj całość

Miejsce 7: Nikt nie zasługuje na uczucia z second-handu

Sad woman hugging her boyfriend couple problemsW przeciągu wszystkich lat prowadzenia bloga, najczęstsze pytanie dotyczące związków brzmiało jak wyraz emocjonalnego masochizmu: – Co zrobić, żeby chciała mnie osoba, która mnie nie chce?

Odpowiedzi na to pytanie nie ma, bo przede wszystkim nikt nie powinien chcieć osoby, która go nie chce.

Nikt nie powinien marnować swojego czasu na relacje, które zawiera się pod warunkiem: „Jeśli nie trafi się nikt lepszy to z tobą będę”, bo w miłości warunków nie ma.

Nie powinien przyjmować uczuć używanych, wyczekanych i odrzuconych przez innych, bo nikt nie zasługuje na bycie opcją rezerwową.

Jeśli więc ktoś nie jest pewny kogo ma wybrać, to powiedz mu, żeby nie wybierał ciebie, bo słowo „Może” jest tylko jedną z wersji słowa: „Nie”.

Z second-handu można mieć wszystko. Tylko nie powinno się mieć stamtąd uczuć.

 Czytaj całość

Miejsce 6: Związków się nie naprawia. Związków się nie psuje

01-love-actually-w724Ludzie najpierw milczą, ale ty zrzucasz wszystko na zły dzień. Później narzekają, ale myślisz, że to tylko zwykła fanaberia albo że to przez problemy w pracy. W tym czasie rośnie w nich poczucie zaniedbania, niezrozumienia i braku docenienia. Wtedy się odsuwają, ale ty myślisz, że potrzebują tylko pobyć jakiś czas sami. W końcu dochodzą do wniosku, że przy tobie życie spierdala im w podskokach, więc odchodzą.

Ty jednak cały czas patrzysz na drugą osobę jakby to był telewizor, którym nie trzeba się przejmować dopóki się nie zepsuje, a jak się zepsuje wystarczy zadzwonić do serwisu, odczekać tydzień, podczas którego stanie się magia, a następnie znów postawić go na szafce.

Różnic między ludźmi, a telewizorem jest całkiem sporo, ale najważniejszą jest to, że człowiek psuje się kiedy jest zaniedbywany, nieużywany i niedoceniany, a kiedy się rozsypie tylko nowy specjalista będzie umiał go naprawić.

 Czytaj całość

Miejsce 5: Zostaw drugą osobę lepszą, niż ją zastałeś

8396_927a (1)Człowieka można ocenić tylko w ekstremalnych sytuacjach. Nie w tych zwyczajnych, bo podczas kupowania bułek w sklepie nawet seryjny morderca może wydawać się spoko ziomkiem.

Ludzi poznaje się kiedy ochlapie ich samochód przed ważnym spotkaniem, kiedy wracają wkurwieni z pracy albo mają 39 stopni gorączki. Ważniejsze od chwil tak słodkich, że rzyga się tęczą są te zaraz po kłótni. Najlepiej możesz ocenić, kto jest twoim przyjacielem po tym, czy odwiedzi cię w szpitalu, a nie po tym czy bawią was te same pranki i lubicie słuchać The Asteroids Galaxy Tour.

A już w ogóle najlepszym testem człowieka jest to czy umie się rozstawać i jak traktuje ludzi, których już nie potrzebuje.

Większość osób w tym zakresie zawodzi.

 Czytaj całość

Miejsce 4: Dlaczego mężczyźni potrzebują waszej siły?

brutal face of a man with beard bristles and hooded winterMiłosz Brzeziński porównał kiedyś funkcjonowanie sprawnych zespołów do lecącego klucza gęsi. Na czele klucza jest jedna gęś, której przypada najcięższe zadanie przecinania powietrza, a pozostałe lecą za nią. Nie oznacza to jednak, że jest to stały układ. W praktyce jest tak, że gęś, która leci z przodu jest zachęcana do lotu gęganiem przez inne, a kiedy się zmęczy zwalnia pozycję lidera i odpoczywa na końcu klucza. Liderem zostaje wtedy inna gęś, która słyszy za sobą gęganie oznaczające: „Dziękuję, że to robisz. Dasz radę. Doceniam cię. Jak się zmęczysz to ciebie zmienię”.

Przekładając to na język związków – każdy, bez względu na pierwszo- i drugorzędowe cechy płciowe, potrzebuje odpoczynku i przyjaznego gęgania w tle. Każdy potrzebuje usłyszeć: „Teraz ja polecę przodem za nas oboje, a jak odpoczniesz to mnie zmienisz”.

 Czytaj całość

Miejsce 3: Kiedy z kimś jesteś, drugie wrażenie jest ważniejsze

pexels-photo-87293Ludziom wydaje się, że znaczenie mają 150 KM w samochodzie, karta multisport, idealnie przystrzyżona broda albo co najwyżej 62 cm w pasie, ale prawda jest taka, że nie mają tak dużego znaczenia jak myślisz. Po roku, dwóch lub pięciu latach większe znaczenie niż dwa kilogramy więcej ma to, jak reagujesz na pierwszy śnieg, czy lubisz pierniki i świąteczne swetry, wasze nastawienie do świata i to jak patrzycie na siebie, kiedy siadacie obok siebie po powrocie z pracy.

Z biegiem czasu przestają się liczyć rzeczy, rytuały, symbole statusu i społeczne oczekiwania, a zaczyna osobowość. Nie idealność, a prawdziwość. To dlatego równie ważne jak staranie się, żeby być idealną jest to, żeby dać się komuś pokochać z potarganymi włosami, rozmazanym makijażem i czerwonym od kataru nosem.

 Czytaj całość

Miejsce 2: Jak masz mieć byle jakie oparcie, to lepiej oprzyj się o ścianę

fight-club-3Według słownika języka polskiego PWN samotność oznacza „żyjący sam, bez rodziny, przyjaciół”. Ja się z tym nie zgadzam. Można być singlem i nawet jeśli to wkurwia to wciąż gorsza jest samotność wśród ludzi. To taka sytuacja kiedy pomimo tego, że obok jest ciało – ciepłe, pełne krwi, pulsujące emocjami i wyposażone w mózg – równie dobrze mógłby być kamień, bo to ciało nie rozumie ciebie ani trochę lepiej.

Jest takie zdanie, z którym wyjątkowo się utożsamiam: „Jeśli masz mieć byle jakie oparcie, to lepiej oprzeć się o ścianę.” Jeśli z nikim nie jesteś to odpowiadasz tylko za siebie. Jak coś się stanie to się przewrócisz, potłuczesz, ale później wstaniesz i pójdziesz dalej. Jeśli stanie się to samo, kiedy jesteś w związku, to też się przewrócisz, otrzepiesz kolana i pójdziesz dalej. Różnica jest taka, że pozostanie w tobie żal, że to nie tak miało wyglądać. Miało być jak w teście na zaufanie, kiedy zamykasz oczy i bezwładnie się przewracasz, a ktoś ciebie łapie w swoje ramiona. W tym przypadku tych ramion nie ma, tłuczesz się o panele z Castoramy i rozcierając obolałe miejsca myślisz: „Hej! Co to ma być?!”. Najgorsze nie są jednak te siniaki, których mogło nie być. Najgorsze jest marnowanie czasu przy osobie, której nawet nie chciało się nas złapać, bo ważniejsze było coś innego.

 Czytaj całość

Miejsce 1: 59 rzeczy, które możesz zmienić, żeby mieć lepszą przyszłość

city-people-street-sunW miejscu, w którym jesteś, znalazłeś się dzięki miesiącom lub latom wcześniejszych wyborów. To nie stało w ciągu jednej chwili tylko jest zakotwiczone w tysiącach drobnych, banalnych decyzji, które podejmowałeś. To jak z dietą – jeśli przez poprzednie pięć lat piłeś kolę do każdego posiłku, to jedna szklanka wody nie sprawi, że będziesz fit. Efekty wymagają czasu. Dlatego jeśli jesteś w dupie, to nie wyskoczysz z niej w tydzień. Raczej możesz liczyć na to, że następnego dnia też będziesz w dupie, ale trochę bliżej wyjścia. Za jakiś czas zobaczysz przed sobą światełko. Później będziesz iść w jego stronę coraz szybciej, a ostatecznie z niej wyjdziesz.

 Czytaj całość

.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *