Nie poddawaj się tak szybko!

Nie poddawaj się tak szybko!

Większość znanych mi ludzi wycofuje się zbyt wcześnie. Podejmują próbę raz, dwa lub trzy, a później patrzą na ciebie oczami wielkimi jak jeziora i mówią:
– Sam widziałeś – próbowałem. Nie wyszło. Wracam do swojej jaskini nędzy i rozpaczy, z której nigdy się nie wydostanę.

Dlaczego to jest tak duży błąd?

Bo zwykle nie doceniamy ilości prób jakie należy podjąć, żeby zobaczyć zmianę, a żyjąc w społeczeństwie piętnującym porażki, traktujemy potknięcia jak tragedie, których nie można sobie wybaczyć. 

Osobiście nie znam ani jednej osoby, która ma fajne, barwne życie, i której przyszło to łatwo, szybko i wśród wiwatów przypadkowych przechodniów. Za każdym razem wymaga to solidnej dawki samozaparcia, odpowiedniego podejścia i pamiętania o czterech radach, które ułatwiają proces dążenia do celu.

Rada nr 1: Siadaj na odpowiednich piecach

Znasz historię o kocie i piecu? Jest bardzo krótka.

Był sobie kot, który miał zaledwie kilka miesięcy kiedy usiadł na piecu. Pech chciał, że była zima, a za oknem dwudziestostopniowe mrozy, co oznaczało, że piec był rozgrzany niemal do czerwoności. Nic dziwnego, że kot wyskoczył w górę i piszcząc uciekł. Nigdy więcej już nie siadał na piecach i to bez względu na to, czy były zimne czy gorące.

Problem w tym, że wyciągnął zły wniosek. Nie chodzi o to, żeby nie siadać na piecach, ale żeby wiedzieć, kiedy są one zbyt gorące, kiedy są zimne i bezpieczne, a kiedy cieplutkie i przyjemne. Ta zasada odnosi się do wszystkiego: mężczyzn i kobiet, biznesów, miejsc pracy.

To, że spotkałaś kilku nieodpowiednich facetów (albo nie umiałaś stworzyć z nimi fajnej relacji) oznacza, że następnym razem warto zrobić coś innego, zamiast popełniać ten sam błąd pięć razy dla pewności. To, że nie było zapotrzebowania na twoje usługi nie oznacza, że prowadzenie firmy jest takie trudne, ale że można zmienić pomysł, grupę docelową albo model komunikacji. To, że w twojej firmie panują warunki folwarczne, nie oznacza, że nie ma interesujących i rozwijających miejsc pracy. To znaczy tylko tyle, że to nie są odpowiednie piece i warto szukać innych.

Ma to związek z dwoma typami myślenia – myśleniem ukierunkowanym na przeszłość i myśleniem ukierunkowanym na przyszłość.

W tym pierwszym przypadku zachowujesz się jak kot, który usiadł na gorącym piecu i mówisz: „Ale byłem głupi! Już nigdy tego nie zrobię!”. W tym drugim przypadku też się parzysz, ale stwierdzasz: „Następnym razem sprawdzę czy piec jest gorący zanim usiądę”.

Widzisz różnicę? Koncentrując się na przeszłości tylko roztrząsasz, co nie wyszło. Koncentrując się na przyszłości szukasz rozwiązań. Nie kopiesz siebie po kostkach. Nie dorzucasz do swojej głowy dowodów, że do niczego się nadajesz. Nie okładasz się emocjonalnym kijem bejsbolowym. Po prostu wyciągasz wnioski i bogatszy o doświadczenie idziesz dalej.

Zobaczysz ile to podejście zmienia, kiedy zaczniesz stosować je regularnie.

Rada nr 2: Spadaj z małego rowerka

Nie uważam, żeby błędy były szczególnie cenne. Uczą czego nie robić, ale nie uczą tego, czym warto się zająć. Żeby się tego nauczyć, trzeba odnosić sukcesy, a później je powielać. Nie zmienia to jednak tego, że błędy i tak będą się pojawiać, a przed twoimi oczami będzie notorycznie wyskakiwać okienko z napisem „Error” jak z Windows 95.

Co można z tym zrobić? To samo co z jazdą na rowerze. Prawdopodobnie nie nauczysz się jej bez przewracania, ale możesz sprawić, że wywrotki będą mniej bolesne. Wystarczy, że założysz ochraniacze i wybierzesz mniejszy rower.

Tak samo jest we wszystkim, co się robi. Zamiast się poddawać często wystarczy wybrać mniejszy rower albo założyć ochraniacze. Jak?

  • Zamiast przeznaczać na pierwszą firmę oszczędności życia, zainwestuj maksymalnie 3 tysiące złotych albo zacznij oferować swoje usługi (z produktami jest trudniej, bo trzeba je fizycznie mieć) za pomocą darmowych narzędzi. Nawet jeśli nic na tym nie zarobisz, to te 3 tysiące złotych będą lepszą inwestycją w twój rozwój niż kilka drogich szkoleń.
  • Zadbaj o poduszkę finansową.
  • Zamiast rzucać pracę, pracuj po godzinach lub efektywniej zarządzaj czasem.
  • Czytaj przez godzinę tygodniowo o tym, czego chcesz się nauczyć, żeby nie musieć wynajdować koła na nowo.
  • Poszukaj wspólników, z którymi projekt można zrealizować szybciej i łatwiej.

Po prostu – nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę, a szczególnie nie rób tego w grze, której zasad jeszcze nie znasz.

Rada nr 3: Zanim zaczniesz, ustal kiedy się poddasz

Jedną z naczelnych ludzkich cech jest dążenie do unikania strat. Jeśli zainwestujesz 200 zł i masz je stracić lub możesz dorzucić 50 zł i zachować wszystkie pieniądze, to z dużym prawdopodobieństwem wyjmiesz z portfela banknot z Kazimierzem Wielkim. I kolejny, i kolejny, i kolejny. Nie mówię tak ja, ale Daniel Kahneman, który otrzymał Nobla z dziedziny ekonomii.

To właśnie ta zasada jest odpowiedzialna za tkwienie w niesatysfakcjonujących relacjach, miejscach pracy i biznesach. Poświęciło się im już tak dużo, że kolejne „inwestycje” wydają się drobiazgiem. Nie chcesz stracić tylu lat spędzonych z nieodpowiednią osobą albo tylu starań o awans, że co miesiąc dajesz sobie „ostatnią szansę”, która ostatnią jest tylko z nazwy. Działa to jak bagno – z każdym kolejnym ultimatum zwiększasz wielkość nietrafionej inwestycji, więc trudniej jest ci się pogodzić ze stratą. W końcu znajdujesz się po szyję w błocie i możesz tylko wołać o ratunek.

To dlatego kluczowe jest ustalenie kryteriów kiedy się wycofasz na zasadzie: „Wystąpił warunek X, to teraz robię Y”.

To w dużej mierze indywidualne, ale takimi kryteriami może być w życiu zawodowym to, że:

  • Od kilku lat nie awansujesz w swojej firmie, chociaż w konkurencyjnych firmach awansuje się częściej.
  • Twoje dochody porównywane rok do roku konsekwentnie maleją. Wtedy warto rozejrzeć się za ich nowym źródłem.
  • Nie udało ci się zautomatyzować działań związanych z działalnością gospodarczą przez co pracujesz coraz więcej, a miało być odwrotnie. Dodatkowo, wszystko co robisz bazuje na twojej reputacji, więc nie możesz się wycofać.

Z kolei w życiu osobistym takimi kryteriami może być z kolei to, że twój partner/partnerka nie zmienił się mimo trzykrotnych obietnic, czujesz, że ta relacja zmierza donikąd, a wy jesteście raczej współlokatorami niż parą albo to, że ktoś zrobił wobec ciebie to, czego nikt nie powinien robić – stosował przemoc, wyzywał cię albo publicznie okazywał ci brak szacunku.

Brzmi to bezdusznie, ale to konieczność i warto podjąć te decyzje zanim emocje zaczną wpływać na twój punkt widzenia, a ty zaczniesz pod ich wpływem powiększać straty zamiast je uciąć. Celem jest ciężka praca nad perspektywicznymi projektami, a nie sama ciężka praca.

Rada nr 4: Oceń ile prób warto podjąć zanim powiesz „Stop”

Zazwyczaj ludzie mają problem z chwytaniem proporcji. Jedzą gówniane żarcie latami, ale chcą widzieć efekty siłowni po 72 godzinach. Budują dysfunkcyjne relacje i utrwalają w sobie ich wzór, ale coś im podpowiada, że kiedy spotkają odpowiednią osobę, to będzie inaczej. Dziwnym trafem tych odpowiednich osób nie spotykają.

Widzisz w czym jest problem? W tym, że próbując alternatywnych działań, nie daje im się wystarczająco dużo czasu. Odczuwa się dyskomfort i stwierdza się: „Ojoj, czuję się nieprzyjemnie. Pora przestać”, chociaż zwykle wystarczyłoby to uczucie przeczekać i oswoić.

Kiedy policzono ile autorzy musieli napisać książek, żeby dotrzeć na szczyt listy bestsellerów New York Timesa, to okazało się, że potrzebowali napisać średnio 14 książek! 14 książek to w najlepszym wypadku 14 lat życia, chociaż bez problemu może to być także 28 lat.

Van Gogh postanowił zostać artystą w 1880 roku w małej belgijskiej wiosce Cuesmes, ale jego największe dzieła („Gwiaździsta noc”, Autoportrety i Słoneczniki) powstały dopiero 9 lat później (inna sprawa, że obecnie nawet wczesne dzieła są warte małą fortunę).

Michał Sadowski z Brand24 potrzebował mniej czasu, ale to nie znaczy, że stworzenie firmy wymagało od niego mniej pracy. Potrzebował kilkuset kontaktów, żeby zdobyć pierwszych kilku klientów. To kilkadziesiąt prób na jedną sprzedaż!

Gdybyś był na ich miejscu, to ile razy zdążyłbyś powiedzieć sobie pas?

Żeby ocenić ile czasu poświęcić na testowanie jakiegoś pomysłu, wybierz pięć osób, które za coś podziwiasz i zapytaj je (lub znajdź te informacje), kiedy zaczęły coś robić i kiedy zaczęły odnosić pierwsze widoczne sukcesy. 

Ile lat musiał twój znajomy fotograf uczyć się robić zdjęcia zanim zbudował solidną bazę klientów? Ile osób na liście mailingowej ma twój kumpel, który dzięki niej zarabia obecnie 15 000 zł miesięcznie? Jak długo twórca internetowych komiksów publikował swoje prace zanim zaczął na tym zarabiać i sprzedawać kubki z nadrukiem za 69,90 zł?

Na przykład mi zajął rok, żebym zobaczył trend wzrostowy, trzy lata, żebym zaczął zarabiać i pięć lat, żebym osiągnął zadowalający poziom pod kątem ilości czytelników.

Sprawdzenie takich informacji pozwoli ci zobaczyć gdzie obecnie znajdujesz się na linii czasu i ile pracy jeszcze ciebie potencjalnie czeka. Jest to ogromnie ważne, bo zwykle nie ma się świadomości tego, ile energii wymaga zdobycie kompetencji czy przebicie się ze swoimi ideami. Fakty są natomiast takie, że bez większych przygotowań można nauczyć się: sprzątać, przygotowywać posiłki w McDonald’s, czytać skrypt na infolinii albo krytykować ludzi, którzy coś postanawiają robić. To, co bardziej skomplikowane wymaga długiego procesu samodoskonalenia, którego wbrew obietnicom trenerów rozwoju osobistego, nie da się skrócić do kilkudziesięciu godzin czy dni.

Jasne, czasem zdarza się ktoś, czyj przykład udowadnia, że zdarzają się wyjątki. I na tym to polega – to są wyjątki. Czasem też ktoś trafia w Lotto, ale jeśli na to liczysz, to już dziś mogę się z tobą założyć, że owszem – ktoś szósteczkę trafi, ale coś mi podpowiada, że to nie będziesz ty.

Print Friendly, PDF & Email

18
Dodaj komentarz

avatar
100000
14 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
kompatybilniezeświatemTomasz OstojskieporadySławek DrobnyWojtek Pigla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kamyk
Gość
Kamyk

Taka mała poprawka: Wybierając mniejszy rower zwiększa się ryzyko upadku, dlatego odpowiedni dobór ramy jest tak istotny, a jeśli się człowiek waha pomiędzy dwoma rozmiarami, wybiera się ten większy. Właśnie dla bezpieczeństwa.

Volant
Gość
Volant

Wybierając za duży rower chyba też? No i nie zmienia to tego, że jednak upadek z mniejszej wysokości boli mniej.

Mario P.
Gość
Mario P.

Hahaha.

Samorozwijalnia.pl
Gość
Samorozwijalnia.pl

I pomyśleć, że gdyby usiadł kiedy indziej na piecu, w mniej zimny dzień – pokochałby jego kojące ciepełko ;) Fajny tekst!

Inevitable Exit Mariusz Ducki
Gość
Inevitable Exit Mariusz Ducki

Mocne :)

Mario P.
Gość
Mario P.

Trafiłeś w 10, a do tego dałeś rozsądne rady jak z głową podejść do zmiany…
… W czasach w których wszystko jest pod nosem. Przesyłki dostajesz na drugi dzień, a jedzenie przynoszą Ci tuż po zapłacie karta kredytowa… jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich efektów pracy. A do tego długotrwały powolny progress nie brzmi sexownie i nie ma czym się chwalić. Plus jeżeli chcemy się rozwijać i oglądamy filmiki na YouTube to większość marketów (bo ciężko inaczej nazwać 80% rynku rozwoju osobistego) obiecuję szybką zmianę. A jeżeli to nie wychodzi bierzemy to do siebie (wiem bo ja tak zaczynałem i nie byłem sam w tych doświadczeniach).
I jak mamy wierzyć że determinacja, czas, charakter i małe dobre nawyki tworzą prawdziwa zmianę.

Jedyne w co warto wierzyć to proces w kierunku tego kim chcemy się stać. Przeciętność dopadnie każdego o czym pisałeś… ale da się odwrócić koryto rzeki, tylko nie jest to łatwe ani przyjemne. Dopiero po czasie staje się to łatwiejsze, szczególnie gdy są pierwsze rezultaty.

Super artykuł Volant i czekam na więcej info odnośnie książki.

Król Czasu
Gość
Król Czasu

Najtrudniejsze jest znalezienie tego złotego środka. Nie można się poddawać, ale nie ma też sensu walić głową w mur przez kilka lat bez żadnych efektów. Ważne jest skalkulowanie wszystkiego na chłodno, zanim zaangażujemy się w coś emocjonalnie.

Emilia |Psychologia Fotografii
Gość
Emilia |Psychologia Fotografii

No właśnie ludzi widzą tylko efekty i sukcesy, a nie lata ciężkiej pracy, które za nimi stoją. Zrozumienie tego dopiero pozwala na skupieniu się na swojej pracy i docenianiu doświadczenia i zarywanych nocy. Najważniejsza jest wytrwałość i jakiś cel, do którego dążymy :)

nudna jak nie wiem co
Gość
nudna jak nie wiem co

80% tekstu to praca/pieniadze. Rozumiem, ze w swoim zyciu skupiasz sie przede wszystkim na tym, stad latwosc w przytaczaniu przykladow.

Volant
Gość
Volant

To miało mnie obrazić? Pokazać twoją wyższość, bo nie zajmujesz się tak przyziemnymi rzeczami jak pracą i pieniędzmi, a na co dzień zajmujesz się jedzeniem gruzu? Serio pytam, bo nie rozumiem celu komentarza.

Gosia Filiczkowska
Gość
Gosia Filiczkowska

Kurde, i znowu dostałam kopa od Ciebie w momencie, w którym najbardziej tego potrzebowałam.

Subiektywny
Gość
Subiektywny

„Nie uważam, żeby błędy były szczególnie cenne. Uczą czego nie robić, ale nie uczą tego, czym warto się zająć”

Dobra, zwykle pomijana w rozważaniach uwaga.
Uczenie się na błędach, niezwykle rozpowszechnione, wpaja ostrożność i promuje zachowawczość / bierność.
I owszem, może następnym razem kolejnego IDENTYCZNEGO błędu w życiu unikniemy – ale wpojona zachowawczość – przebojowych sukcesów nie przyniesie.
To jak z wysiłkiem fizycznym i nabieraniem formy – bez potu ani rusz. A próbując unikać owego potu – forma sama z siebie się nie pojawi.

S.

sekretara
Gość
sekretara

„Zamiast rzucać pracę, pracuj po godzinach ” to jest rada wszechczasów XD

Wojtek Pigla
Gość
Wojtek Pigla

Ze wspólnikami bym uważał ;)

Sławek Drobny
Gość
Sławek Drobny

Najważniejszym w osiągnięciu sukcesu jest cierpliwość, cnota bez której nie zajdziesz za daleko. Dlatego jeśli coś kreujesz nie warto myśleć o tym „ile to ja na tym zarobię”. Lepiej robić swoje i patrzeć na efekty swojej pracy. Nie ma nic lepszego od zaskoczenia samego siebie efektami swojej pracy i nic gorszego od niespełnienia swoich oczekiwań.
Volant ty na szczęście uświadamiasz, że nie zawsze warto gonić za karierą bo jeśli coś ma przyjść to przyjdzie w wyniku naszej pracy. Mało ważne czy osiągniemy sukces szybko, ważne, że osiągniemy go szczęśliwie i w zgodzie ze sobą.

eporady
Gość
eporady

Super art :)

Tomasz Ostojski
Gość
Tomasz Ostojski

O, staje tu przed oczami wyznanie Donalda Trumpa, z wykładu dla studentów. Jeden z luksusowych wieżowców budował 20 lat, ze względu na biurokrację (pozwolenia, ekologia, związkowcy etc.). Zachęcił do wytrwałości, kwitując tak „Czekałeś na coś 20 lat? Nie? W takim razie nie słucham Twoich skarg, chłopie!”.

kompatybilniezeświatem
Gość
kompatybilniezeświatem

Myślę, że pod tym tekstem mogłoby się podpisać 99% społeczeństwa. Chyba każdy z nas, miał w życiu chociaż jeden genialny pomysł, który nie wypalił. Nie z braku możliwości, ale braku zapału, motywacji i przede wszystkim wytrwałości. Zbyt szybko się poddajemy, zapominając, że nie od razu Rzym zbudowano…