Volant czyta #1

Volant czyta #1

Nie wiem ile razy w ostatnim czasie pytaliście mnie o to, co aktualnie czytam, co mogę polecić do przeczytania albo co sam przeczytałem w 2017 roku. W podsumowaniu zeszłego roku wyznałem, że czytałem przede wszystkim książki specjalistyczne i naukowe. Całe szczęście kupiłem też trochę bardziej przystępnych publikacji, a biorąc pod uwagę, że trzecia najlepsza pozycja, jaką można zająć w łóżku, to ta z książką w rękach, to poniżej znajdziesz przegląd książek, które ostatnio przeczytałem.

Jedna rzecz

Gary Keller, Jay Papasan

188535-352x500

Jeśli miałbyś wehikuł czasu i przeniósł się piętnaście, może dwadzieścia lat wstecz, to mógłbyś zobaczyć piersi młodej Pameli Anderson w świeżo wydrukowanym Playboyu. Mógłbyś też popatrzeć na mniej atrakcyjny widok, czyli na mnie – chłopaka, który próbuje być najlepszy w tak odległych od siebie dziedzinach jak inwestowanie, powieściopisarstwo i malarstwo.

Po prostu przez większość życia usiłowałem robić zbyt dużo, zamiast wybrać konkretną dziedzinę, na której warto się skupić. Kończyło się to tym, że duża część mojej energii ulegała rozproszeniu, a kiedy odnosiłem sukces, to czułem, że byłby on większy, gdyby nie te wszystkie zajęcia poboczne.

Właśnie o tym jest Jedna rzecz – o tym, żeby się nie rozdrabniać, że lepiej zrobić porządnie jedną rzecz, niż pięćdziesiąt po łebkach oraz, że słowo „priorytet” nigdy nie powinno występować w liczbie mnogiej.

Ocena: 7/10

Strategia błękitnego oceanu

Mauborgne Renee, W. Chan Kim

błękitny

Zgodnie z opisem wydawcy: „Opierając się na badaniach 150 posunięć strategicznych obejmujących ponad stuletni okres i trzydzieści branż, Kim i Mauborgne twierdzą, że firmy, które osiągną wiodącą pozycję w przyszłości odniosą swój sukces nie dzięki zwycięstwu na konkurentami, lecz przez stworzenie błękitnych oceanów bezspornej przestrzeni rynkowej, będącej doskonałym środowiskiem dla wzrostu.”

To tylko fragment, a ziewnąłem dwa razy. Tego samego spodziewałem się po całej książce i to pomimo tego, że jest międzynarodowym bestsellerem (czyli sprzedało się jej dużo) i longsellerem (czyli utrzymuje wysoką sprzedaż, mimo mijającego czasu).

Myliłem się. Książka jest fantastyczna, a jeśli myślałeś, że bycie bardziej konkurencyjnym oznacza bycie lepszym, to „Strategia błękitnego oceanu” udowodni Ci, że się mylisz. Bycie bardziej konkurencyjnym oznacza, że niekoniecznie musisz być lepszy, ale z pewnością musisz być inny.

Żeby przypomnieć sobie jak dobra jest ta książka, spojrzałem na to, ile stron i podrozdziałów w niej zaznaczyłem – trzydzieści sześć, a to tylko najważniejsze informacje. Dla przedsiębiorców jest więc to pozycja obowiązkowa. Skorzystają z niej też pozostałe osoby, bo z konkurencją mamy do czynienia w firmach, w związkach i wszędzie tam, gdzie jest więcej, niż dziesięć osób, a metody jej pokonywania są takie, jak w przypadku firm i ich produktów.

Ocena: 9/10

Pokolenie ja

Michael Nast

pokolenie ja

Pytanie z okładki brzmi: „Dlaczego pokolenie dzisiejszych 30-40 latków, ale też już ludzi młodszych, z takim trudem buduje trwałe związki?”

Jeśli myślisz, że odpowiedź na nie znajdziesz w książce Nasta, to jesteś w błędzie. Jeśli myślisz, że w książce Nasta znajdziesz cokolwiek wartego uwagi, to też też jesteś w błędzie. Są tam tylko wyznania Niemca, który myśli, że jest intelektualistą, a nie potrafi się przed sobą przyznać, że ma kryzys wieku średniego.

O ile w Strategii błękitnego oceanu umieściłem 36 znaczników, to w Pokoleniu Ja znalazł się tylko jeden znacznik. A i to nie do tekstu napisanego przez Nasta, ale do cytatu Milana Kundery.

Ocena: 1/10

Sztuka zwycięstwa

Phil Knight

sztuka

Autobiografia człowieka, który stworzył największą firmę sportową na świecie z roczną sprzedażą przekraczającą 30 miliardów dolarów. Czytasz to zdanie i myślisz: „No, tego nie da się spierdolić”.

Jednak Phil Knight jest nie tylko gościem, który potrafił stworzyć „najka”. Jest też człowiekiem, który udowadnia, że nawet historię na murowany sukces da się zniszczyć niespotykaną ilością dłużyzn i opowieści pozbawionych puenty.

Czytać nie warto. Ewentualnie można kupić fanatykowi produktów ze „swooshem”.

Ocena: 4/10

Wy wszyscy moi ja

Miłosz Brzeziński

wy wszyscy

Gdybym był najnowszą książką Miłosza Brzezińskiego, to powiedziałbym: „Psst! Chcesz przeczytać setki stron z przytoczonymi wynikami badań naukowych, które są prawdziwe i porywające, ale z ogromnym trudem kleją się w całość? To dobrze trafiłeś.”

Do Brzezińskiego mam słabość. Jedna z jego wcześniejszych książek – Biznes, czyli kupa ludzi – pomogła mi zmienić podejście do pracy i przejść ze skrajnego indywidualizmu do zgodnego współpracowania z innymi. Uważam też, że dzięki temu zarobiłem dużo pieniędzy, więc to dostatecznie tłumaczy mój sentymentalizm.

Niestety Wy wszyscy moi ja jest pięknie wydaną książką, w której można znaleźć coś dla siebie, ale jednocześnie męczącą i nie dopracowaną pod kątem spójnej treści.

Ocena: 6/10

Narratologia

Paweł Tkaczyk

narratologia

Paweł Tkaczyk, to taki gość, który chodzi w koszulce z symbolem Batmana i na największych konferencjach w Polsce wygłasza prezentacje, które są przyjmowane tak ciepło, jak darmowy grzaniec w mroźny dzień. Nigdy wcześniej nie czytałem żadnej jego książki (a napisał także Zakamarki marki i Grywalizację). Nie wiedziałem czego się spodziewać, ale już po kilkunastu stronach czułem się tak, jakbym dostał tysiąc grzańców.

Książka mówi o tym, że opowiadanie historii jest najbardziej naturalną metodą porozumiewania się, a nasze mózgi są przystosowane do zapamiętywania anegdot, przypowieści i bajek. Następnie Tkaczyk rozkłada wszystkie historie na klocki, z których można budować własne opowieści.

Czy tak książka będzie dla ciebie przydatna? Nie mam pojęcia, ale czyta się tak fantastycznie, że bez względu na wszystko, polecam ją z czystym sumieniem.

Ocena: 9/10

Geografia myślenia

Richard E. Nisbett

geografia

Richard E. Nisbett jest psychologiem społecznym, a w Geografii myślenia przybliża wnioski płynące ze swoich badań nad kulturą Zachodu i Wschodu. Zazwyczaj sądzimy, że wszyscy ludzie stawiają na pierwszym miejscu indywidualizm i wiedzę o obiektach. Jednak Nisbett pokazuje, że w kulturze wschodniej taką rolę pełni kolektywizm i badanie relacji między obiektami. Oba systemy mają wady i zalety. Dlaczego więc nie skorzystać z obu podejść do życia?

Ocena: 6/10

Ekonomia wdzięczności

Gary Vaynerchuk

ekonomia

„Zasada uczciwej wymiany leży u podstaw tworzenia się wszelkich społeczności ludzkich. Kiedy jesteś dla kogoś bezinteresownie miły, on także jest miły i zaczyna Cię lubić. Rozmawiacie, wymieniacie idee, tworzy się nić sympatii. To genialne w swej prostocie. I dokładnie tak samo przedstawia się sprawa z budowaniem relacji z klientami. Ta książka jest tak samo bezpretensjonalna i szczera jak zasada: coś fajnego za coś fajnego, bez oglądania się na zysk.”

Ciężko nie zgodzić się z tym opisem. Problem w tym, że Ekonomia wdzięczności nie była dla mnie przydatna i brakowało mi w niej konkretów. Jednocześnie znam wiele wyrachowanych osób, które zdecydowanie powinny ją przeczytać, więc…

Ocena: 6/10

Amatorki

Elfriede Jelinek

amatorki-b-iext34520389

Elfriede Jelinek jest laureatką Nagrody Nobla z 2004 roku, a Amatorki to smutne historie dwóch kobiet, którym społeczeństwo powiedziało, że trzeba mieć męża, bo jak ma się męża, to czuje się tak, jakby złapało się Pana Boga za nogi.

Co może pójść nie tak?

Wszystko. Powieść jest równie prawdziwa, co przygnębiająca. To byłaby jej ogromna zaleta, gdyby nie ciężki styl tylko z rzadka okraszony celnymi zdaniami.

Nie polecam.

Ocena: 3/10

Slajd:ologia

Nancy Duarte

slajdo

W połowie 2017 roku odkryłem bloga, którego prowadzi Kamil Kozieł i było to moje najciekawsze blogowe odkrycie w 2017 roku. Kamil w jednym z tekstów polecał książkę Nancy Duarte poświęconą przygotowywaniu świetnych prezentacji. Biorąc pod uwagę, że przemawianie to jedna z tych umiejętności, z którymi radzę sobie równie dobrze, co niewidomy w grze w rzutki, to postanowiłem się z nią zapoznać.

Było warto.

Ocena: 8/10


To teraz czas na was – jaka książka zrobiła na was ostatnio wrażenie?

Print Friendly, PDF & Email

28
Dodaj komentarz

avatar
100000
21 Comment threads
7 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
AlicjaMagdaMichałVolantMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Justa
Gość
Justa

Dzięki za ten artykuł, nie znałam wszystkich pozycji :) Książka jaka wpadła mi ostatnio w ręce to: „Make Your Bed. Proste rzeczy, które zmienią twoje życie… a może i świat” William H. Mcraven – Polecam :)

Ewelina
Gość
Ewelina

Polska odwraca oczy – Justyna Kopińska oraz Celibat – opowieści o miłości i pożądaniu Marcina Wojcika. Literatura faktu. Mocne reportaże. Polecam

Sebastian
Gość
Sebastian

TO ja się skusze na Narratologię :)

Maciej
Gość
Maciej

Czytam „Jej orgazm najpierw” – polecisz coś w tej tematyce?

Majkel
Gość
Majkel

Oczywiście „jego orgazm później” (po przeczytaniu polecam pożyczyć książkę partnerce :)). Do tego sekrety wielokrotnych orgazmów, miłosny potencjał kobiety oraz miłosny potencjał mężczyzny.

Paweł Tkaczyk
Gość
Paweł Tkaczyk

Dzięki wielkie za tak miłe słowa :)

Kasia
Gość
Kasia

Psychologia tłumu Le Bon
Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg. Nicholas Carr

Sapiens. Od zwierząt do bogów.
Yuval Noah Harari

Nie będę przepisywała recenzji. Dla mnie cenne pozycje , konkretne i przydatne – nr 1 do zrozumienia, jak łatwo nami manipulować – nr 2 , jak korzystanie z nowoczesnych technologii przekazu treści zmienia nasze mózgi – nr 3, że wszystko już było tylko inaczej się nazywało .

Justyna
Gość
Justyna

A jak szukasz kolejnych książek do przeczytania?

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Ja mogę polecić książkę Simona Sinka: Zaczynaj od dlaczego.
Otwiera oczy na to, dlaczego pewne biznesy działają, a inne słabiej. Dlaczego jeden prezes potrafi przynosić dla organizacji zyski, a inny straty. Dla kogoś kto rozkręca swój biznes bardzo pomocne, mówię to z doświadczenia. Niedużego, ale zawsze jakiegoś :)
Poza tym ciekawa książka, która mi wpadła ostatnio w ręce to Saga rodu Porsche. Jako, że kocham motoryzację, a szczególnie niemiecką, to pochłonęłam tę ciekawą historię w kilka dni. Rozrywkowo, poznawczo, kilka fajnych ciekawostek można było się z niej dowiedzieć.
Pozdrawiam wszystkich ciepło ;)

Natalia
Gość
Natalia

Dużo dobrych opinii słyszałam o Pawle Tkaczyku ;)

Piotr
Gość
Piotr

Daniel Kahneman – Pułapki myślenia
O działaniu ludzkiego mózgu. Bardzo fajna pozycja, dużo przydatnej wiedzy. Choć w mojej opinii nie da się jej czytać w dużej ilości na raz.
Ford Henry – Moje Życie i Dzieło
Jedna z lepszych autobiografii czy ogólnie biografii jakie czytałem.
Hale Christopher – Kaci Hitlera. Brudny sekret Europy
Książka o grupach z różnych państw, które współpracowały z nazistami. Dobre do zapoznania na obecną sytuację polityczną

Adrian
Gość
Adrian

Polecam „Targuj się” Marcina Dutko. Świetnie opisuje, biorąc szczególnie pod uwagę nasze polskie warunki i mentalność, jak się powinno się negocjować, żeby wilk był syty i owca cała. Książka bardziej o tym, jak nie wydać, niż zarobić, bo jak wiadomo łatwiej jest utrzymać pewien stan rzeczy niż wyrobić nowy.
Swoją drogą, z podanych pozycji zdecydowanie sięgnę po „Jedna rzecz” :)

Weronika
Gość
Weronika

Na mnie największe wrażenie w 2017 roku zrobiła książka George’a Orwella „Rok 1984”. Polecam w 100%. Czasami nie należy do najłatwiejszych, ale ukazuje świat, który tak naprawdę w każdej chwili moze powrócić.
A i dzięki wielkie za artykuł, na pewno i ja znajdę cos dla siebie :)

DAWID
Gość
DAWID

Ja również odkryłem w tamtym roku ,,rok 1984,, zrobiła na mnie duże wrażenie.

Olga
Gość
Olga

Kilka lat temu podczas TEDx Toruń Kamil Kozieł miał genialne wystąpienie o tworzeniu prezentacji. Do dziś jestem pod wrażeniem.

Kamil Kozieł
Gość
Kamil Kozieł

Dziękuję! :)

Andrzej
Gość
Andrzej

D. Acemoglu, J. Robinson – Why Nations Fail
Świat obecnie jest bardzo rozwarstwiony pod względem zamożności społeczeństw. Na amerykańsko-meksykańskiej granicy leży miasteczko Nogales, gdzie ludzie mieszkający w północnej części żyją w dostatku i niczego im nie brakuje, a ci z południa mają kłopoty z dostępem do służby zdrowia czy choćby edukacji. Czemu tak się dzieje? Napisana przez dwóch naukowców rozprawa wyjaśnia, jakie kluczowe wydarzenia w historii doprowadziły do obecnego porządku świata, jaki wszyscy znamy, czyli podziału na wschód i zachód, krajów naukowego postępu i kwitnącej przedsiębiorczości oraz takich, gdzie ciemiężone społeczeństwo tyra na grupę oligarchów. Autorzy starają się również obalić hipotezy, które nie tłumaczą tego zjawiska w pełni, tj. wpływ klimatu, położenie geograficzne czy też ignorancja polityków.
Jak na wysokiej klasy naukowców książka jest napisana bardzo przystępnym, a jednocześnie wyszukanym językiem (choć i tak nie jest łatwa w odbiorze), dlatego polecam czytanie jej w oryginale (język angielski – tłumaczenia, choć istnieje, nie czytałem). Wśród odniesień do wielu wydarzeń historycznych oraz sytuacji polityczno-ekonomicznej licznych krajów nie zabrakło Polski. Polecam w szczególności osobom, które dużo podróżują oraz mają wiele do czynienia z obcokrajowcami. Dzięki wiedzy zawartej w książce można się odnaleźć w wielu satysfakcjonujących dyskusjach.

DAWID
Gość
DAWID

Mi osobiście mega podobała się ,,Sztuka zwycięstwa,,

Ada
Gość
Ada

Volant, dzięki za kolejne zestawienie! Przeczytałam kilka książek z Twojego poprzedniego zestawienia (daaawno temu to było) i rzeczywiście były warte uwagi, a gdyby nie Ty to mogłabym na nie nie trafić.

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Na mojej liście najbliższych książek do przeczytania jest pozycja Radka Kotarskiego Wlam się do mózgu.

Robert
Gość
Robert

Jak sprawdziłem opis to ,aż sam sobie kupiłem.
Coś jeszcze polecasz Kasiu ?

Bartek
Gość
Bartek

Przeszkoda czy Wyzwanie – Ryan Holiday – ksiazka ktora skutecznie wykorzeni Ci z glowy polska mentalnosc ofiary a przy okazji fajne wprowadzenie do filozofii stoickiej

Michał
Gość
Michał

Volant i czytelnicy, polecacie jakieś książki na temat e-commerce? Planuję otworzyć sklep internetowy i szukam dobrych trzech pozycji. Z góry dziękuję.

Magda
Gość
Magda

Odpowiadając na pytanie jaka książka zrobiła na mnie wrażenie – Ghosts of K2, Mick Conefrey. Opowiada historie pierwszych ekspedycji na K2. Pasja zawsze była czymś o czym lubię czytać I każda z opisanych ekspedycji to wyprawa ludzi pochłoniętych wizją zdobycia drugiej najwyższej góry świata. Właśnie skończyłam czytać I now wiem co ze sobą zrobić.

Alicja
Gość
Alicja

Michał, masz bardzo świetny styl pisania, twoje wpisy czytam od dawna, a książki pochłonęłam w chwile. Znasz i polecasz jakieś książki, które pomagają nauczyć się dobrze pisać, wyrabiają poziom ?