9 najcenniejszych umiejętności życiowych

utworzone przez | Kariera i finanse | 24 Komentarze

Możesz być murarzem, kucharzem, prawnikiem, prezesem PZPN, lekarzem, modelem, górnikiem…. Generalnie jest cała masa opcji. Nie zmienia to tego, że są takie umiejętności życiowe, którymi warto zająć się jak najszybciej. Powód jest banalny i nie jest nim to, że te umiejętności są ciekawe lub fajne. Trzeba je rozwijać, bo ich opanowanie pomoże ci w wykonywaniu każdego zawodu i podniesie jakość życia osobistego.

1. Publiczne przemawianie

Przemawianie to jedna z najstraszniejszych czynności, jaką wymieniają ankietowani “Familiady”. Stres, łamiący się głos, oczy publiczności wpatrujące się w nas i obawa, że wszyscy zasną po pierwszych 30 sekundach wystąpienia. Jednocześnie jest to umiejętność mająca zastosowanie podczas rozmów kwalifikacyjnych, wygłaszania toastów, pozyskiwania funduszy i prezentowania produktów, opowiadania historii na spotkaniach ze znajomymi, a w bonusie do niej dostaje się wszechstronne opanowanie lęku związanego z poznawaniem innych osób i autoprezentacją.

Przemawiać nauczysz się:

– w lokalnym klubie Toastmasters
– wyrywając się na ochotnika do prezentowania danych
– prowadząc darmowe szkolenia lub live’y na facebooku
– nagrywając rozmaite stories (na Instagramie i Facebooku)
– pomocniczo: oglądając najlepsze prezentacje TedX i występy amerykańskich stand-uperów (polskich nie polecam)

2. Sprzedaż

Mówi się, że nawet jak nie sprzedajesz jakichś produktów, to wciąż sprzedajesz siebie. Wbrew pozorom nie jest to zdanie, które dotyczy prostytutek. Prawda jest taka, że największe pieniądze zarabia się wypuszczając produkty/usługi i sprzedając je dużej ilości osób (zgodnie z zasadą: “Sprzedaj milion sztuk czegokolwiek, a będziesz bardzo bogatym człowiekiem”). Nic nie zapewnia lepszej sytuacji finansowej. Z drugiej strony, nie jest to możliwe bez umiejętności stworzenia dobrego produktu, przekonania do niego innych, wytworzenia popytu oraz stworzenia sieci dystrybucji.

Nie marzy ci się bycie milionerem? Cóż, nie rozumiem, ale akceptuję. Jednak nawet w tym przypadku nauka sprzedaży ci pomoże. Dzięki niej będziesz lepiej rozumiał, jak działa firma, w której jesteś zatrudniony i jej konkurencja. Nauczysz się także konstruować lepsze wypowiedzi (tzw. język korzyści) i opanujesz sztukę skutecznej argumentacji.

Umiejętność sprzedaży nabędziesz w:

– pracy jako sprzedawca, którą warto podjąć nawet jeśli wynagrodzenie jest oparte wyłącznie na prowizji
– czytając książki poświęcone sprzedaży i marketingowi

3. Zarządzanie finansami osobistymi

Czy wiesz czym jest wartość netto majątku, RRSO albo czym różni się kredyt hipoteczny z ratami równymi od tego, z ratami malejącymi?

Jeśli nie, to koniecznie nadrabiaj zaległości i nadaj wyższy priorytet dbaniu o swoje pieniądze. To od tego zależy jakość twojego życia i możliwości. Przy okazji wpłynie to także na rozsądniejsze to, że będziesz rozsądniej budować karierę, lepiej panować nad swoimi pieniędzmi, więcej zarabiać i podejmować lepsze decyzje.

W zarządzaniu finansami pomoże ci:

– regularne czytanie blogów o tematyce finansowych. Wystarczy, że wyszukasz w Google „blogi finansowe”
– prowadzenie budżetu domowego
– budowanie poduszki finansowej
– przeczytanie książek William D. Danko, Thomas J. Stanley, „Sekrety amerykańskich milionerów” oraz MJ DeMarco, „Fastlane”. Dadzą ci one dobre spojrzenie na finanse.

4. Budowanie dobrych relacji

Możesz przejść przez życie nie wiedząc, kiedy urodził się Kopernik, czym jest podstawowy błąd atrybucji albo nie potrafiąc zrobić szpagatu. Bardzo możliwe, że bez każdej z tych (i wielu innych) rzeczy będziesz piąć się po szczeblach kariery, rozwijać swoje pasje i nawet nie odczujesz ich braku. Z budowaniem relacji jest inaczej. Bez względu na to kim jesteś, wciąż będziesz chciał opowiedzieć komuś bliskiemu o tym, ja ci minął dzień. Będziesz się zakochiwać i to więcej niż raz. Okresy, w których będziesz w jakimś związku prawdopodobnie będą wielokrotnie dłuższe niż okresy, kiedy w tych związkach nie będziesz.

Jednocześnie związki mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i co osiągamy. Badania dowodzą, że milionerzy są zwykle w stałych związkach z kobietami o podobnym spojrzeniu na życie. Z kolei rozwody znajdują się na podium najbardziej traumatycznych wydarzeń, jakich można doświadczyć.

Właśnie dlatego prowadzę Volantification. Obecnie jest to już olbrzymia baza artykułów na temat relacji.

5. Samodzielne działanie

Wiecie dlaczego prawie każdy narzeka na swoich znajomych? Bo traktuje ich jak protezy działania. Świadomie lub nie liczy na to, że jego znajomi będą go motywować, przecierać szlaki, wierzyć w niego albo zachęcać swoim przykładem i sukcesami. Problem w tym, że to ty powinieneś to robić. To twoim zadaniem jest motywować się, zachęcać i przecierać szlaki. Dopiero wtedy można się rozwijać.

Co zrobić, żeby samodzielnie działać i móc na sobie polegać? Z pewnością pomoże ci:

– wyznaczanie celów i ich osiąganie
– uprawianie sportu, które kształtuje charakter
– realizowanie długoterminowych projektów.

6. Zarządzanie innymi

Inaczej mówiąc: bycie liderem dla innych. Dlaczego to jest ważne? Bo tylko na najniższych stanowiskach nikim się nie zarządza, a im jest się wyżej tam te umiejętności bardziej się liczą. Nie każdy może być szefem lub kierownikiem. To fakt. Pytanie jednak brzmi, czy ty możesz nim być?

Zarządzania innymi nauczysz się:

– organizując akcje np. charytatywne
– jak najczęściej przejmując w grupie inicjatywę
– kierując zespołem lub sekcją w Kołach Naukowych i innych organizacjach
– zakładając własną działalność gospodarczą

7. Umiejętność podejmowania decyzji

Wszyscy chcemy podejmować właściwe wybory, ale jakimś cudem tysiące osób tkwi w niszczących związkach, zaciąga kredyty z kilkuset procentowym RRSO, jeździ samochodem bez ubezpieczenia OC albo stwierdza, że to świetny pomysł, żeby wstrzyknąć sobie heroinę. Dlaczego to robimy? Albo dlaczego odwlekamy wykonanie obiektywnie ważnych zadań? Jakim cudem deklarujemy, że chcemy szczęścia, ale podejmujemy decyzje, za które w dłuższej perspektywie słono płacimy?

Fakt jest taki, że życie to suma dobrych i złych decyzji. Im więcej podejmujesz tych dobrych, tym lepsze masz życie.

Jest wiele książek, które pomogą ci w wyłapaniu najczęstszych błędów myślenia, które prowadzą do złych wyborów. Należy do nich książka Daniela Kahnemana „Pułapki myślenia”, czy „Mindware” Richarda Nisbetta. Ja jednak polecam napisany przeze mnie „Projekt Przyszłość„, z którego dodatkowo nauczysz się skuteczniej planować i działać.

8. Komunikacja i inteligencja emocjonalna

Bez tego punktu, lista ważnych umiejętności życiowych nie byłaby pełna. Od tego jak dobrze umiesz rozmawiać z innymi zależy to, czy będziesz lubiany oraz jak będzie wyglądał twój związek. Dodatkowo komunikacja ma niedające się przecenić znaczenie w sferze zawodowej, bo umożliwia nawiązywanie luźnych kontaktów biznesowych, sprzedaż oraz tworzenie marek osobistych i firmowych.

Jak nauczysz się lepszej komunikacji?

Kluczowe jest tu doświadczenie i obserwowanie swoich uczuć. Może ci także pomóc przeczytanie „Inteligencji emocjonalnej Golemana”, „Porozumienia bez przemocy” Marshalla (polecałem tę pozycję też w tekście 59 rzeczy, które możesz zmienić, żeby mieć lepszą przyszłość) oraz klasyka rozwoju osobistego, jakim jest książka Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie wrogów.

9. Budowanie wizerunku

Najczęściej dbanie o swój wizerunek ogranicza się do prysznica raz dziennie i powtarzania rady: „Bądź sobą”. Zwykle to jest za mało. Budowanie wizerunku jest jak przygotowywanie samochodu na sprzedaż – usuwasz największe, ale łatwe do usunięcia usterki, naprawiasz wgniecenia, dokładnie go czyścisz i woskujesz, a w środku rozpylasz zapach luksusu. To samo dotyczy ludzi. Większość z nich jest ciekawymi i wartościowymi osobami, ale tego nie widać spod trzycentymetrowej warstwy brudu na karoserii. Twoim zadaniem nie jest zmiana siebie w inny samochód, ale wyeliminowanie wad i podkreślanie zalet w spójny sposób.

To nie jest szybki proces, ale na start pomoże ci:

– zrobienie listy swoich wad i zalet. Nad którymi się skupisz?
– wypisanie, co najmniej 25 rzeczy, z których osiągnięcia jesteś dumny
– określenie ambitnych celów na przyszłość
– sprawienie, żeby twój wizerunek był z tymi celami zgodny.

Psst! Psst! Dołącz też do obserwujących bloga na facebooku lub instagramie.

Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments