Prawdziwi mężczyźni też mogą płakać

Prawdziwi mężczyźni też mogą płakać

A także: przepraszać, pytać o radę, prosić o pomoc, mieć mentorów, ale zacznijmy od początku…

Odkąd prowadzę bloga, stykam się z opiniami o tym, jak bardzo mężczyźni sobie nie radzą, co zmusza mnie do gorącego zaprzeczania.

Raz, bo jako że sam jestem facetem, to nierozsądnie jest dobrowolnie umieszczać się w gronie nieudaczników z obwodami w mózgu wypalonymi przez pornhub.com

Dwa, bo znam dziesiątki szalenie inteligentnych i poukładanych gości, którzy udowadniają, że takie opinie są warte tyle, co kiepskiej jakości zdjęcia UFO.

Nie zmienia to jednak tego, że mężczyźni jako grupa, mają jedną dużą wadę. Jest nią wieczne zgrywanie się na samca alfa.

Rysiek

Polska klasyka przysłów głosi, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. W przypadku wychowania proces nasiąkania zaczyna się wyjątkowo wcześnie. Nie dowiadujemy się co znaczy być mężczyzną albo kobietą z książek. Chłopcom nie wsuwa się broszury na papierze z recyklingu, w której jest napisane co myśleć, z jakich drogowskazów korzystać i jak żyć. Tę wiedzę składa się z ulotnych chwil, kiedy siedziało się na kolanach ojca pozując do zdjęcia w jego niedźwiedzim uścisku. Z momentów, kiedy zaciskało się pięści. Z obserwowania jak ci wszyscy dorośli mężczyźni o kłującym zaroście radzili sobie (a bardzo często nie radzili sobie) z emocjami, związkami i problemami.

Z tej układanki zazwyczaj wychodzi, że ideałem męskości jest wódz plemienia, rycerz, wyobcowany emocjonalnie agent specjalny. Generalnie, typ silny, zwycięski, wiedzący i potrafiący wszystko – nieważne czy chodzi o skręcenie szafy z Ikei czy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Taki gość zawsze wie co zrobić, wdraża plany z żelazną siłą, emocje potrafi ugniatać jak masło, a problemy to dla niego przerywnik w pasmie sukcesów, dzięki któremu nie popada w skrajną nudę. Innymi słowami jest jak Rysiek z dowcipu.

Jeśli tego żartu nie znasz, to było to tak…

Pewien mąż podejrzewa, że jest zdradzany. Żeby tego dowieść chowa się w szafie i czeka na kochanka żony. Ona ubiera się w figlarne fatałaszki i w końcu przychodzi jakiś facet. 190 cm wzrostu, kwadratowa szczęka i idealny trzydniowy zarost. Wiesza płaszcz o wartości trzech pensji i wita z nie swoją żoną, która mówi do niego pieszczotliwie Rysiu. „Przynajmniej dobrze wygląda” – myśli facet z szafy.

Rysiek przechodzi do sypialni. Wyjmuje telefon, zdejmuje złoty zegarek i ubrania, które świadczą o tym, że zarabia miliony monet, dzięki czemu facet w szafie myśli: „Ależ Rysiek musi dobrze zarabiać!”

Następnie Rysiek zdejmuje bieliznę, dzięki czemu można zobaczyć ciało greckiego herosa z ponadnormatywnie dużym penisem. Facet w szafie patrzy na to z podziwem i mruczy: „Rysiek to rewelacyjny facet!”.

W końcu nadchodzi kolej, kiedy ma się rozebrać jego żona. Zdejmuje ona z siebie jakieś nędzne ubrania, pod którymi są rozstępy i cellulit, a facet w szafie patrzy na to z żałością i szepcze pod nosem:
– Ja nie mogę! Ale wstyd przed Ryśkiem!

Problem polega na tym, że chociaż każdy mężczyzna chce być Ryśkiem, to większość z nich jest facetem z szafy. Zamiast kaloryfera ma na brzuchu arbuza, często żyje z dnia na dzień, cele może i ma, ale ich nie realizuje, a jego relacje mogłyby startować na paraolimpiadzie.

Brzmi to jak obelga, ale tak nie jest. Ludzie, którzy nie toczą ze sobą walki, nie istnieją. O ile mi też wiadomo, żaden Rysiek nie wynurza się z morskiej piany w pełni ukształtowany. To zawsze jest proces, w którym jak gracz RPG pokonuje się demony. Jednak statystycznie rzecz biorąc, mężczyźni znacznie lepiej niszczą demony wirtualne. Jak przychodzi do pokonywania tych realnych, to przepełnia ich przekonanie, którym nasiąknęli za młodu. Nauczyli się wtedy nie tylko tego, że nie wypada bzykać żony przyjaciela, ale też, że „Facet musi być silny!”. To ich kręgosłup, który sprawia, że nie szukają rozwiązań, nie przyznają się do problemów ani nie proszą o pomoc, bo przecież wtedy okażą słabość.

Zamiast tego budują piękne fasady sukcesu, zaradności i samodzielności, za którymi często jest tylko brzydota dnia codziennego. Burdel. Śmietnik.

Co będziemy dziś robić?

W animacji „Pinky i Mózg”, Pinky zwykł pytać: „Móżdżku, co będziemy robić dziś w nocy?”, a mózg odpowiadał: „Dokładnie to samo co robimy każdej Pinky, opanowywać świat!”

W świecie dorosłych mężczyzn Pinky zadaje to samo pytanie, ale słyszy zupełnie inną odpowiedź: „Dokładnie to samo co robimy zawsze Pinky, mierzyć się na kutasy, zamiast zająć się czymś konkretnym”.

Bo dla mężczyzn większe znaczenie ma to, jak są postrzegani, niż to, jacy faktycznie są. To dlatego w klubach zawsze spotkasz gości, którzy przechwalają się co zrobiliby z każdą laską, ale kiedy już pójdą z nią na randkę, to wyglądają jak te pluszowe miśki z czerwonymi sercami, które daje się na Walentynki.

Inni robią z siebie rekinów biznesu, ale często okazuje się, że firma jest napędzana wyłącznie długami (znam przypadek, w której przedsiębiorca tak skrupulatnie budował mit sukcesu, że finansował wszystkie zachcianki żony nie przyznając się, że wisi już nad nim widmo egzekucji komorniczej).

Żartują sobie ze starań innych, którzy może nieporadnie, ale jednak coś ze sobą robią albo dążą do udowodnienia, że robią to lepiej. Powiesz, że lubisz jeść makaron, a oni udowodnią ci, że „chuja wiesz o tagliatelle, stary”.

Generalnie spędzają czas na przekonywaniu siebie i innych, że są samcami alfa. Paradoks polega na tym, że jeśli jesteś samcem alfa, nie musisz o tym każdemu mówić.

Nieźle widać to podczas rozstań. Bardzo często jest tak, że po zakończeniu związku ona chodzi zdruzgotana przez pierwszy tydzień. Później zaczyna czytać jak sobie z tym poradzić, przegaduje swoje uczucia z 38 koleżankami, robi sobie jakieś biedatesty osobowości, z których dowiaduje się czy jest pizzą z ananasem czy z salami. Nie zmienia to tego, że przetrawia swoje emocje, podejmuje nowe aktywności, wyciąga jakieś wnioski, a za jakiś czas, pamięta że była w związku i jego dobre chwile, ale już nie chce do niego wracać.

W tym czasie on przez pierwszy tydzień cieszy się świeżo uzyskaną wolnością, ale szybko do niego dociera, że wyrósł z kawalerskiego stylu życia. Dostrzega w sobie te wszystkie uczucia kłujące jak kolce, a o których nie ma komu powiedzieć, żeby nie wyjść na pizdę. Chodzi więc i robi dobrą minę, chociaż wewnątrz siebie kipi od nadmiaru emocji. Mieli je wewnątrz siebie i dzieje się z nim to samo, co z pralką, której właściciele nie słyszeli reklamy: „Dłuższe życie pralki to Calgon”. Różnica jest taka, że zamiast stanąć od nadmiaru kamienia, on czternaście miesięcy później wciąż potrafi zadzwonić i powiedzieć: „Wiesz Kasia, byłem głupi, że cię zostawiłem. Tęsknię”.

To nie przypadek. Powszechny przepis na bycie facetem mówi o tym, jakim trzeba być, ale nie zawiera żadnych wskazówek na to, jak się takim mężczyzną stać. Grzesiek, Romek i Maciek wiedzą więc, że nie powinni „mazać się jak baby”, że trzeba zarabiać hajs i bzykać na potęgę, ale nie wiedzą jak mówić o tym, co ich boli, jak rozwiązywać problemy albo jak pozostać mężczyznami, jeśli akurat nie mają trzech modelek na chacie.

Kobiety działają bez takiego obciążenia, więc po kilku rundach ciężkich doświadczeń to kobieta często radzi sobie lepiej. Facet – jeśli ma szczęście – zostaje w tym miejscu życia, w którym był.

Zasady w krzywym zwierciadle

Zrozummy się dobrze – to bardzo ważne, żeby nie być mazgajem i dążyć do samodzielności na każdym polu. Pod jednym warunkiem – że się tego celu nie wypacza. Tymczasem mężczyźni na własne życzenie pozbawiają się możliwości nauki (bo wszystko wiedzą najlepiej) i wsparcia (nie będę przecież ofermą). W skali makro kończy się to smutno. Mężczyźni gorzej znoszą utratę pracy czy rozwód. Kobiety może częściej myślą o samobójstwie, ale to mężczyźni popełniają je częściej. Mężczyźni chętniej rozładowują swoje emocje poprzez alkohol, bo nieszczególnie mają możliwości robienia tego inaczej, skoro też rzadziej korzystają z usług psychologów i psychiatrów ani nie mówią o tym innym (robi to tylko 29% mężczyzn przy 53% kobiet). Współcześnie wyniki męskich liderów często są gorsze niż kobiet na analogicznych stanowiskach.

To tylko wierzchołek góry lodowej, bo w chwili kiedy tysiące kobiet walczy o sposób przedstawiania bohaterek w filmach albo z seksistowskimi produktami na rynku, to facetom zdaje się być wszystko jedno, że filmowy wizerunek mężczyzny to imbecyl, leń, maminsynek lub jednowymiarowy osiłek albo że sądy rodzinne patrzą na nich tak, jakby filmowa szmira z Hollywood była filmami dokumentalnymi.

Zabawne w tym jest to, że w tej walce o swoje ego, mężczyźni zrobili z tych skądinąd nie najgorszych zasad, szkodliwą karykaturę, patrosząc ją z realnego znaczenia. W byciu męskim nigdy nie chodziło o brak słabości, ale o wykuwanie swojego charakteru, o pokonywanie przeszkód, o stawanie się lepszym człowiekiem. We „Władcy Pierścieni”, który prawdopodobnie jest najbardziej zmaskulinizowanym filmem ostatnich dwóch dekad, bohaterowie nie mają wielkich oporów, żeby mówić o swoich przytłaczających uczuciach, korzystać z pomocy albo cieszyć się na swój widok i jednocześnie nie odcinać się słowami: „No gay”.

Nie jest to przypadek, bo mam wewnątrz siebie przeczucie, że w byciu męskim ważniejsze jest jednak o to, żeby iść własną drogą i osiągać ważne dla siebie cele, a nie żeby być pomnikiem ze spiżu.

To z kolei oznacza, że możesz korzystać z doświadczeń i rad innych. Możesz mieć mentorów i się nimi jarać. Możesz sobie nie radzić i płakać, pod warunkiem, że nie zamierzasz w tym punkcie utknąć na zawsze. Możesz walczyć o swoje zasady i ludzi, których kochasz. Możesz mówić o uczuciach i nie musisz się wstydzić, że ci na kimś lub na czymś zależy. Możesz pracować w grupie, a być może nawet musisz, bo fakty dowodzą, że samotnie nigdy nie zdobyto zbyt wielu znaczących osiągnięć.

Mam wrażenie, że ten tekst nie dotrze do tej części społeczeństwa, do której najbardziej dotrzeć powinien, ale jeśli mimo wszystko dotrze do osoby, do której powinien, to chcę powiedzieć jedno:

– Możesz przyznawać się do swojej słabości, emocji czy czegokolwiek, co cię identyfikuje, bo nawet jeśli wydaje ci się, że od tego zmniejszy ci się siusiak, to fakty dowodzą, że właściwie może stać się coś przeciwnego. Przyznanie się do problemów, emocji czy rozpoznanie własnych priorytetów to w rzeczywistości danie sobie pozwolenia na rozwój i paradoksalnie, to postawa, która jest lepsza dla wszystkich.

Dla ciebie, bo dzięki zaakceptowaniu, że masz w sobie rysy i słabości, możesz nad nimi pracować i krok po kroku być coraz bliżej ideału mężczyzny, ale nie dzięki nadmuchiwaniu ego, tylko pracy nad sobą.

Dla kobiet, bo dzięki temu będą miały wokół siebie więcej rozgarniętych mężczyzn, a wchodząc z nimi w związki będzie towarzyszyć im poczucie, że żyją z człowiekiem, do którego mają dostęp i z którym mogą wspólnie działać.

I dla mnie, bo już nigdy więcej nie będę musiał pisać takiego tekstu.

Print Friendly, PDF & Email

25
Dodaj komentarz

avatar
100000
11 Comment threads
14 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
JakubAdamMarzenaMichałRafał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Ewelina
Gość
Ewelina

O taaaaak, racja. Rozpaczaja do tego stopnia, ze nie potrafia zauwazyc kolejnych lepszych lasek, myslac, ze byle do nich wroca :)
Takie smutne ale prawdziwe

Franio
Gość
Franio

,,Dla ciebie, bo dzięki zaakceptowaniu, że nie masz w sobie rysy i słabości(…)” – wydaję mi się, że powinno być Dla ciebie, bo dzięki zaakceptowaniu, że masz w sobie rysy i słabości,,(…).” Dzięki za kolejny znakomity tekst.

Tianzi
Gość
Tianzi

‚Bo dla mężczyzn większe znaczenie ma to, jak są postrzegani, niż to, jacy faktycznie są.’ < To jest trochę dziwne.

Bardzo fajny tekst, przyklaskuję :)

Valthard
Gość
Valthard

Imho to kobiety glownie skupiaja sie na tym jak sa postrzegane.

Natomiast w glownym artykule brakuje jeszcze, ze mezczyzna dzis moze, a nawet powinien nosic rozowe rurki, miec wiecej kosmetykow niz jego dziewczyna badz chlopak oraz polowac na bezglutenowe pierozki :)

Tianzi
Gość
Tianzi

Byleby nie typowosebił po internetach ;)

Agata
Gość
Agata

Jak zwykle w punkt. Naszła mnie taka myśl, że właśnie za dużo w dzisiejszych czasach spinania d…y.
Za dużo fasad, spiżowych pomników, karykatur a za mało prawdziwych ludzi i emocji. Wyluzujmy, bądźmy ludźmi, po prostu…dajmy sobie czas i miejsce na doświadczanie i popełnianie błędów. A co tam, raz się żyje. ;)

Konrad
Gość
Konrad

Brawo ! Bardzo miło czytało się tekst o tematyce, która jest konsekwentnie zamiatana pod dywan. Bardzo miły prezent urodzinowy i mam nadzieję, że twój wysiłek włożony w napisanie tekstu, zaowocuje zadowoleniem z świetnie wykonanej roboty . Poruszając trudne tematy, pisząc o nich teksty na pewno idziesz pod prąd i przeciw ogólnemu głosowi – „Facet musi być silny” Jednak idąc własną ścieżką, kreujesz perełkę, którą w tym morzu utworzonego bagna na temat wymagań dla obecnego mężczyzny (kobieta – może, mężczyzna – musi), może część mężczyzn – wyłowi perełkę, obejrzy i przemyśli paradygmaty, które są od małego wpajane.
Czekam na więcej takich tekstów w tym roku !
Pozdrowienia :D

Marzena
Gość
Marzena

Właśnie. To poglądy pod którymi się podpisuję. I faktycznie jest to płynięcie pod prąd, ponieważ dziś i kobiety i mężczyźni nie dają prawa tym drugim do autentyczności ,płaczu, słabości bycia sobą. Autentyczność jest szalenie atrakcyjna. Bo mamy do czynienia z żywym człowiekiem, nie pomnikiem . I zgodzę się z tym,że wielu mężczyzn pogodziło się z wizerunkiem dzisiejszego mężczyzny jakim jest maminsynek lub Piotruś pan i że kobiety nie chcą wchodzić z takimi mężczyznami w głębsze relacje.
Szkoda że w szkole a nawet już w przedszkolu nie ma zajęć z psychologii, prawa, by mówić wiele o prawdziwych relacjach międzyludzkich, o oszczędzaniu, zaradności i samodzielności.

Pestka
Gość
Pestka

Z promowania spiżowych postaw wynika jeszcze jeden problem. Często spotykałam na swojej drodze mężczyzn, którzy rozumieli, że „Chłopaki nie płaczą” to film a nie mentorska wskazówka, ale nawet jeżeli chcieli mówić o swoich emocjach – to nie potrafili. Nie dlatego, że uważali to za pedalskie. Dlatego, że nikt im nie pokazał JAK mają to robić. Tata brał ich na kolana i uczył jak siłować się na rękę, a nie co zrobić po utracie pracy. A gdy już doszło do takiej sytuacji, to co najwyżej poklepał po plecach i jedyne co powiedział to „Dasz radę, synu”. Więc moim zdaniem problem u znacznej większości facetów nie leży w tym, że nie chcą – tylko w tym, że nie umieją komunikować emocji.

Ilona - chillife
Gość
Ilona - chillife

Kiedyś pewien mężczyzna powiedział mi: Zawsze jest tak, że dziewczyny po związkach szybciej znajdują sobie kogoś nowego i mniej przeżywają, a facet to już jest udupiony na lata. Pamiętam, że wtedy bardzo się zdziwiłam i absolutnie nie mogłam się z tym zgodzić, bo wydawało mi się to wręcz sprzeczne z logiką. Teraz – w kontekście tego tekstu – rozumiem, co miał na myśli mówiąc “mniej przeżywają” – przeżywają krócej, z powodów, które wymieniłeś.

Bardzo celne spostrzeżenie co do ruchów feministycznych i obojętności mężczyzn ogółem na podobne problemy, które przecież ich też dotykają. Myślałam o tym w kontekście przemocy seksualnej: jeśli przemoc względem kobiet to tabu, to przemoc względem mężczyzn to… hipertabu? Przecież ten problem jest jeszcze głębiej zakopany niż jakiekolwiek #metoo. Np. Reakcja na wyznanie ochroniarza Mariah Carey, który ujawnił, że gwiazda składała mu natarczywe propozycje – odpowiedź społeczeństwa? NIE CHCIAŁEŚ PUKNĄĆ PIOSENKARKI?! Czy ktoś sobie wyobraża coś takiego skierowanego do kobiety-ofiary?!

Tymczasem z jakiegoś powodu mężczyźni zamiast mówić “my też bywamy ofiarami”, mówią “jebane feministki, przesadzają” albo “kobiety to szmaty, zniszczmy je wszystkie”. Nieliczne istniejące na świecie grupy zrzeszające mężczyzn-ofiar przemocy są bardzo często jednocześnie grupami radykalnie promującymi nienawiść do kobiet. I myślę, że ma to sporo wspólnego z prawidłowościami, które opisałeś w tekście.

Kataryzna
Gość
Kataryzna

Tak, masz rację, do części ludzi ten artykuł nie dotrze, bo są w zupełnie innym miejscu. Dla facetów płacz, smutek czy lęk są ujmą na honorze i boją się okazywania tych emocji. Jednak myślę, że często nie tyle co nie chcą, tylko nie wiedzą co z nimi zrobić. A to wystarczy usiąść i je poczuć. Tylko tyle i aż tyle.

mialeczka
Gość
mialeczka

Bardzo ważny i potrzebny tekst.
Podoba mi się, że zaznaczyłeś na początku, iż jest wielu dobrze radzących sobie mężczyzn. Myślę, że warto to uwypuklać i pokazywać kiedy mężczyzna radzi sobie naprawdę dobrze i kiedy nie jest to tylko sprzedawanie swojego fałszywego obrazu. Zbyt wiele osób różnej płci przedstawia mężczyzn w niekorzystnym świetle -albo z powodu jakichś nieprzepracowanych urazów z relacji różnorakich albo ze względów manipulacyjnych typu „wszyscy inni faceci są źli tylko ja na ich tle jestem ten dobry, musisz tańczyć jak ci zagram bo inaczej tak świetnego jak ja, to ty wiesz nie oszukuj się, nie znajdziesz.”
Mam tylko nadzieję, iż wbrew zapowiedziom na końcu tekstu – poruszysz jeszcze tę tematykę nie raz.
Zapewnienie sobie możliwości nauki, mądre korzystanie ze wsparcia, ujawnianie emocji w prawidłowy sposób to niełatwe zadania. Na drodze ,by stawić czoła wszystkim problemom, które poruszasz w wątkach zawartych w tekście – jest wiele wyzwań i trudności. Nic niestety nie dzieje się na pstryknięcie palcami. Zgadzam się z innymi osobami, że do mężczyzn, (głównie zresztą za sprawą ruchów feministycznych), dociera że mogą płakać, że mogą okazywać emocje, nie muszą być silnymi w źle pojęty sposób – ale ze mężczyźni nie wiedzą jak mówić o swoich uczuciach, trudnościach, problemach, potrzebach w konstruktywny sposób. Myślę, że mają zbyt mało przykładów jak robi to – ogólnie radzący sobie w życiu facet. Zbyt dużo natomiast mają przykładów walki z kobietami, zmianami, mylenia zdrowych wymagań i oczekiwań z roszczeniami. Zasygnalizowanie tematu i zostawienie mężczyzn potem samym sobie – mogłoby dać kolejny przekaz, iż tak naprawdę jeśli się mówi o problemach to tylko niewiele i krótko – żeby jednak nie psuć wizerunku, że raz dwa trzy trzeba sobie jednak radzić i już – bo jednak nie ma przestrzeni na to by prowadzić, pomagać, wspierać. Ja wiem, że nic takiego nie napisałes ani zapewne nie masz takich intencji. Chciałam Cię tylko na to uwrażliwić. Tekst bardzo mi się podobał.

Rafał
Gość
Rafał

Jak ja lubię twoje komentarze, mialeczka :D Zawsze konstruktywne i miłe do poczytania. Z tej okazji chciałem ci życzyć miłego dnia :)

mialeczka
Gość
mialeczka

Dziękuję Ci bardzo. Nawet nie wiesz jaka radość sprawił mi Twój komplement. Również życzę miłego dnia.

Adam
Gość
Adam

Świetny artykuł, to jest naprawdę ważne żeby mężczyźni w końcu zrozumieli co tak naprawdę znaczy być mężczyzną.
Że liczą się troszeczkę inne wartości niż te, które nieumiejętnie próbowali nam wpoić ojcowie z poprzedniej epoki. Tak trzymaj ;)

Jakub
Gość
Jakub

Podoba mi się ten tekst. W ostatnich tygodniach myślę o tym jaki mi faceci mamy teraz problem z komunikacją między mężczyznami. Według moich obserwacji 90% facetów spotyka się z kolegami na alkohol, mecz albo żeby pogadać o dupach gdzie każdy z nich przedstawia siebie w lepszym świetle niż faktycznie jest. Niewielu jest facetów którzy spotykają się na kawę czy idą coś zjeść żeby pogadać o problemach. Mam tutaj na myśli problemy z komunikacją w pracy, problemy w wychowaniu dzieci czy z rodzicami. Przez to w wieku 40 lat facet może pogadać o problemie z żoną, a jeśli to problem o którym akurat z nią nie chce rozmawiać to zostaje z tym sam. Przez to faceci są samotni i duszą w sobie problemy. Rozmawiam ze znajomymi co o tym myślą i jak to zmienić. Dlaczego przyjaciel nie uściśnie przyjaciela kiedy w jego życiu dzieje się źle uważając to za gejowskie chociaż znają się od lat i oboje są w związkach z kobietami?
Trochę się rozpisałem przedstawiając swoje spostrzeżenia, jeśli się z nimi nie zgadzacie to zapraszam do dyskusji.
Jakub