Wybór odpowiedniego partnera to nie jest decyzja o tym, jaką pizzę zamówisz w restauracji. W końcu partner to osoba, z którą potencjalnie spożyjesz więcej niż 18 tysięcy posiłków, 9 tysięcy razy opowiesz jej o tym jak minął jej dzień, spędzisz z nią setkę większych świąt i urlopów, a jej obecność będzie odbijała się na każdym aspekcie twojego życia albo dodając ci sił i rozświetlając kolejne dni albo sprawiają, że będą one trudniejsze, a ty będziesz mieć mniej energii.

Większość osób powie ci, że podejmując decyzję o byciu z kimś trzeba kierować się uczuciami. Ja uważam, że to dobry start, ale problem w tym, że to, że się w kimś zakochasz nie oznacza automatycznie, że to jest ktoś odpowiedni dla ciebie. Można zakochać się w kimś, kto ma totalnie inne cele albo przekonania, które stoją w sprzeczności z twoimi. Można też kochać kogoś, kto zafunduje ci wszystko poza szczęściem.

Dlatego jeśli chcesz wejść w relację, która będzie dla ciebie dobra, to odpowiedz sobie jeszcze na pięć pytań.

1. Czy lubisz tę osobę?

Nie czy ją kochasz, bo kochanie potrafi mocno zaburzać obraz. Chodzi mi o to, czy podoba ci się jak ta osoba żyje, jak zachowuje się na co dzień albo jaki ma stosunek do ludzi dookoła. Oceń te wszystkie rozczulające gesty i drobne wady, które po latach nazywa się motywem zabójstwa.

Kiedy zaczynasz się z kimś spotykać to nie wydaje się to najważniejsze, ale jest odwrotnie, bo podstawowy budulec relacji, to przede wszystkim zwykłe chwile. Jeśli nie potrafisz w nich patrzeć na kogoś z czułością, to jest to bardzo zła prognoza.

2. Czy wasze życia do siebie pasują?

Jest mnóstwo świetnych ludzi, którzy mają tylko jedną wadę – nie są dla nas.

Ocenisz to jeśli zapytasz się, czy macie podobne poglądy na temat pracy, relacji rodzinnych, znaczenia pieniędzy, okazywania uczuć albo stosunku do dzieci.

Jeśli nie, to nastaw się na problemy. Bo widzisz, super, jeśli druga osoba wygląda pięknie, dobrze się przy niej czujesz i aż chce ci się chce do niej biec, ale kiedy ty w chwili śmierci żałowałabyś, że więcej nie podróżowałaś, a on, że jednak nie osiągnął więcej zawodowo, to w tym związku prawdopodobnie żadne z was nie dostanie tego, na czym mu naprawdę zależy, żeby się spełnić.

3. Czy bycie z tą osobą wymaga poświęceń?

Jednym z najważniejszych elementów zakochania jest to, że zapominasz o egoizmie. Jesteś w stanie zepchnąć swoje potrzeby na dalszy plan i skupić się na aspiracjach drugiej osoby.

Niestety za rzadko pytamy się o to, co dla kogoś poświęcamy i czy to, co dostaje się w zamian jest tego warte. Jest to tym ważniejsze, że poświęcenie się w opowieściach wygląda wyjątkowo spektakularnie. Słuchasz o tym, jak ktoś dla dwóch tygodni razem przelatywał osiem i pół tysiąca kilometrów i myślisz: „Łał! To takie cudowne!”. Ewentualnie porusza cię opowieść, w której ktoś podporządkowywał swoje cele osobiste temu, co druga osoba chciała osiągnąć. Słuchając o tym może nawet przyjść ci do głowy myśl, że to brzmi jak historia z filmu. Może nawet tak jest, ale w realnym życiu poświęcanie się nie daje szczęścia – sprawia tylko, że odczuwasz dotkliwy żal i tęsknisz za osobą, którą mógłbyś być, gdyby nie związek.

Wiadomo, że bycie z kimś wymaga ustępstw, ale im mniej trzeba dla tego związku poświęcić tym lepiej. Wiesz dlaczego? Bo to znaczy, że jest to relacja, w której jest miejsce dla was obojga.

4. Czy traktuje cię tak, jak tego chcesz?

Po prostu.

Czy cię lubi? Czy cię docenia? Czy ma dla ciebie czas? Czy się z tobą liczy?

To nie jest szczególna teoria względności, ale to ważne. Może nawet najważniejsze. Po to wchodzisz w związek, a jeśli ktoś nie patrzy na ciebie tak, jak tego chcesz, to nie jest to właściwa osoba.

5. Czy ta osoba jest elastyczna?

Nie w takim sensie, że dzień zaczyna od pozycji Salamba Sirsasana tylko że potrafi szukać słynnego rozwiązania win-win.

I pytanie o elastyczność jest być może najważniejsze na tej liście, bo nikt nie idealny.

Nie ma osób, z którymi zawsze i wszędzie będziecie jak zębatki w mechanizmie szwajcarskiego zegarka.

Jednak jeśli zamiast skakać sobie do gardeł umiecie stwierdzić: „Ok, to nie działa. Co możemy z tym zrobić, żebyśmy oboje byli szczęśliwi?”, to niewiele będzie problemów, których nie pokonacie.

___________________________________

PS. Więcej szczegółowych informacji na temat procesu wybierania drugiej osoby i tworzenia związków znajdziesz w mojej nowej książce „Od Ja do My”. Dowiesz się z niej m.in.:

  • Jak wybrać osobę, z którą jest możliwe stworzenie związku i jaka jedna kluczowa cecha partnera, która sprawia, że ten związek nie zadziała bez względu na to, co zrobisz
  • Jakie błędy, które popełniasz sprawiają, że trafiasz na nieodpowiednie osoby
  • Jak stawiać granice i dlaczego mówienie o tym, co jest dla ciebie ważne NIE NISZCZY związku