O czym rozmawiać z mężczyzną, żeby ocenić, czy jest zdrowy emocjonalnie

utworzone przez | 12 Komentarze

[Artykuł pochodzi z przewodnika dla kobiet „Nie czekam! Jak przejąć kontrolę nad swoim życiem uczuciowym i poznać wartościowego faceta„]

*

Prowadzenie płynnej rozmowy, dzięki której możecie lepiej się poznać i pokazać się z najlepszej strony jest ważne, ale to nie wystarczy.

Możesz kogoś podziwiać, uważać, że jest cudownym człowiekiem, a na jego widok czuć motylki w brzuchu, jednak to wciąż nie oznacza, że to odpowiednia osoba dla ciebie. Jest wielu mężczyzn, którzy nie szukają związku, mają w swoim życiu mnóstwo problemów, nad którymi nie pracują, obawiają się bliskości albo patrzą na życie diametralnie inaczej niż ty.

Nawet jeśli myślisz, że jest to coś, co można łatwo pokonać, to gwarantuję ci, że nie jest to ani łatwe, ani nie jest czymś, z czym chcesz się mierzyć. Nie chcesz przecież utknąć z kimś, kto ma problemy z nałogami albo jest narcystycznym egoistą, prawda?

Dlatego na etapie randek warto sprawdzić jakie problemy mogą pojawić się w waszej relacji. O czym rozmawiać na randce, żeby to sprawdzić? W tym celu możesz zadać mu następujące pytania:

 

„Który z członków twojej rodziny jest najbardziej do ciebie podobny?”.

Jego odpowiedź da ci wyobrażenie o jego rodzinie i relacjach jakie w niej panują. Szybko może się okazać, że jest podobny do swojego ojca, bo też uwielbia książki historyczne albo że nie ma takiej osoby w rodzinie, bo z nikim z nich nie ma bliskiego kontaktu. Sposoby budowania związków czerpiemy w dużej mierze z wzorów rodzinnych, więc da ci to wgląd jak może wyglądać twój związek z tym mężczyzną.

 

„Jak wyglądałby twój idealny związek? Co według ciebie jest najważniejsze w związku?”.

Wydaje się, że to jest zbyt bezpośrednie pytanie, szczególnie na pierwsze randki, ale zauważ, że nie pytasz tu o związek z tobą. Po prostu interesujesz się tym, jak on patrzy na związki. Może usłyszysz, że żałuje, że obecne związki są tak nietrwałe, może powie, że monogamia to przeżytek albo że kiedyś widzi się w związku, ale jeszcze nie teraz. Bez względu na to co odpowie, są to dla ciebie bezcenne informacje!

 

„Jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinnam o tobie wiedzieć? Co najbardziej w sobie lubisz?”.

Na pierwszej randce naprawdę próbujecie się poznać. Zasadniczo próbujesz odgadnąć, czy ktoś byłby dla ciebie (a ty dla niego). To pytanie to świetny sposób żeby dowiedzieć się o nim czegoś szczerego.

 

„Czego nauczyłeś się o sobie w czasie ostatniego roku?”.

Wśród kilku cech kluczowych dla stworzenia udanego związku jest zdolność do autorefleksji, rozwoju i wyciągania wniosków. Dlaczego? Bo w bliskiej relacji konieczne jest docieranie się, zauważanie swoich schematów zachowań i taka ich zmiana, żeby lepiej funkcjonować. Ostatnie czego chcesz, to związać się z kimś, kto tego nie zauważa albo oskarża o swoje nieudane życie innych ludzi. Co ważne, to pytanie dotyczy tego, czego dowiedział się O SOBIE, a nie jaką inną wiedzę zdobył, bo można być świetnym specjalistą, a wciąż mieć słaby dostęp do swojego wnętrza i uczuć.

 

„Jakie granice stawiasz w swoim życiu?”.

W ten sposób możesz rozpocząć rozmowę o tym, czy pozwala mieszać się osobom trzecim w swoje sprawy albo czy jest dostępny w pracy na każde wezwanie. Dzięki temu możesz sobie wyobrazić z czym będziesz mierzyć się w ewentualnym związku.

 

„Czy uważasz, że więcej kobiet powinno studiować na politechnikach?”.

Temat praw mężczyzn i kobiet, równości płac i tego czy można mówić o kobiecie „ministra”, to znacznie więcej niż coś, o czym mówi się w mediach. To także jedna z głównych przyczyn randkowych rozczarowań. Jeśli wierzyć socjologom, kobiety w Polsce mają znacznie częściej poglądy lewicowe, podczas gdy mężczyźni wciąż wyznają wartości konserwatywne. Moim zadaniem nie jest ocenianie, które z nich są lepsze, więc tego nie zrobię. Natomiast nie ulega wątpliwości, że różnice między wami w tym względzie mogą mieć silny, negatywny wpływ na ewentualny związek.

 

„Jak podejmujesz ważne decyzje?”.

Podejmuje decyzje samodzielnie czy musi wcześniej skonsultować się z przyjaciółmi albo rodzicem? Jego odpowiedź umożliwi ci też zobaczenie czy jest już w zażyłej relacji z kimś innym i nawet jeśli nie jest to relacja powiązana z seksem, to naprawdę niewiele to zmienia.

Każda kobieta, która miała okazję związać się z facetem, który o ważnych sprawach w związku rozmawiał z osobami trzecimi, żałowała, że nie zapytała o to wcześniej, bo to element, który ma głęboki i niszczący wpływ na związek. Czujesz wtedy, że twoje zdanie się nie liczy, a on nie ma do ciebie szacunku.

 

„Jaki masz stosunek do pieniędzy?”.

Ach, pieniądze, forsa, mamona – jedna z głównych kości niezgody w związkach. Nie musisz wiedzieć ile on zarabia i na jakim dokładnie stanowisku pracuje, ale warto wiedzieć, czy uważa, że pieniądze są ważne czy sądzi, że są źródłem wszelkiego zła? Może jest nadmiernie oszczędny, a może przeciwnie – wydaje więcej niż ma i jest zadłużony? (Podpowiem, że obie te skrajności nie wróżą dobrze).

 

„Co robisz, żeby dobrze się bawić?”.

To pytanie otwiera drogę do rozmowy o tym, jak lubi spędzać wolny czas, ale też do rozmowy o tym, jak widzi różne używki albo jakie ma nałogi. Jeśli okaże się, że nie wyobraża sobie piątkowego wieczoru bez zalania się w trupa, to potraktuj to jak czerwoną flagę.

 

*

Zadając powyższe pytania, nie wiesz co usłyszysz. Dlatego po prostu posłuchaj jego odpowiedzi i weź je takimi, jakimi są. Kiedy on ci mówi, że nie wyobraża sobie bycia z kimś, to najgorsze co możesz zrobić, to uznać, że to tylko puste gadanie, droczenie się albo coś, co ty zmienisz. On zna siebie dużo dłużej, więc jeśli tak twierdzi, to twoim zadaniem jest mu po prostu uwierzyć.

To jest podstawa wyłapywania czerwonych flag. Jeśli zaczynasz je tłumaczyć, to realizujesz pierwszy krok wchodzenia w toksyczny związek.

DODATKOWE WYJAŚNIENIE

  1. Pamiętaj, że celem randek nie jest tylko „sprawdzenie” drugiej osoby. Jest nim przede wszystkim poznawanie się, flirt i dobra zabawa. O tych elementach piszę w innych rozdziałach.
  2. Pytania powyżej wskazują raczej na tematy, które warto poruszać, żeby ocenić jak druga osoba podchodzi do życia i spraw, które są źródłem konfliktów w późniejszych związkach. Nie musisz stosować ich dokładnie w takiej formie.
  3. Zauważ, że te tematy nie dają odpowiedzi na zasadzie „Tak, to jest ktoś dla Ciebie” lub „Lepiej poszukaj kogoś innego”, ale za każdym razem dają Ci mnóstwo informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję.
  4. Na koniec, te tematy powinny przewijać się przez cały okres kiedy się poznajecie. Lepiej nie wyrzucać ich z siebie na jednym wdechu już na pierwszej randce. Większość z nich wypłynie naturalnie podczas kolejnych spotkań, więc po prostu uważniej ich posłuchaj, bo to dużo mówi o tej osobie.

To był fragment przewodnika „Nie czekam!”, a w jego pełnej wersji pomogę Ci przejść KROK PO KROKU od pierwszego spojrzenia do zaangażowanego związku.

Dzięki „Nie czekam!” dowiesz się:

  • Gdzie poznać wartościowego mężczyznę oraz jak poprawić swoje życie towarzyskie
  • Jak ocenić czy mu się podobasz i rozpocząć znajomość bez ryzyka odrzucenia (nawet w pracy czy na przyjęciu rodzinnym!)
  • Jak naturalnie umawiać się na randki, pogłębiać na nich więź i pokazywać swoją atrakcyjność
  • Co zrobić, żeby uważał Cię za wyjątkową i nie chciał Cię stracić
  • Jak sprawić, żeby bardziej zaangażował się w relację i nigdy nie przestał dbać o związek
  • …oraz poznasz odpowiedzi na wiele innych nurtujących Cię pytań!

 

Nie czekaj, kliknij w przycisk poniżej i zobacz co dokładnie znajdziesz w środku.

Dołącz do newslettera

Volantification to najbardziej opiniotwórczy blog o relacjach w Polsce.

Zostaw mi swój adres e-mail, żeby otrzymywać niepublikowane nigdzie indziej artykuły, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę o relacjach.

Po dołączeniu do newslettera będziesz dostawać:

Artykuły tylko dla odbiorców newslettera

Będziesz otrzymywać moje darmowe materiały i artykuły, tworzone tylko dla osób zapisanych na listę

Nowe teksty z bloga bezpośrednio na maila

Kiedy pojawi się mój nowy tekst, to otrzymasz go od razu na maila, dzięki czemu już nigdy nic cię nie ominie

Informacje o nowych projektach

W pierwszej kolejności dowiesz się o newsach dotyczących moich działań oraz nowych, ekstremalnie przydatnych produktach

Zniżki i rabaty

Zapisując się do newslettera otrzymujesz możliwość korzystania ze zniżek i rabatów, o których nie informuję w żadnym innym miejscu. 

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments