Zbliża się okres, w którym co druga osoba w tym kraju sporządza postanowienia noworoczne, a następnie zostaje koszykarzem. Z tą różnicą, że nie rzuca piłką, tylko karnetem na siłownię i zamiast do kosza wiszącego trzy metry nad ziemią, do tego stojącego w kącie.

Wcale mnie to nie dziwi. Postanowienia noworoczne tylko w niewielkiej części bazują na prawdziwej potrzebie zmian. W większości przypadków stoi za nimi krótkoterminowa motywacja unosząca się na fali podsumowań roku różnego rodzaju celebrytów oraz chwilowego samokrytycyzmu. Problem nie tkwi w tym, że nie powinno się planować, bo planowanie ma ogromne znaczenie i nawet napisałem o tym książkę.

Źródłem tych wszystkich porzuconych planów jest to, że postanowienia noworoczne zaprzęga się do wykonywania czynności długotrwałych, żmudnych i wymagających silnego zaangażowania. Ciężko się spodziewać, że jeśli do tej pory czytałeś trzy książki rocznie, to nagle zaczniesz pochłaniać publikację tygodniowo. Chodzenie na siłownię jest dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że masz już wypracowaną sumienność. W przeciwnym razie skończysz to robić szybciej, niż się spodziewasz.

Tymczasem jest mnóstwo jednorazowych (lub krótkoterminowych) przyjemnych działań, które dobrze wpłyną na twoje życie i sprawią, że kolejny rok będzie zdecydowanie lepszy.

.

Oto 25 najlepszych działań, które zastąpią postanowienia noworoczne

1. Wybierz trzy rzeczy, o których marzysz i które są przeznaczone do jednorazowego wykonania. Skocz ze spadochronem, pojedź do Tajlandii, kup sobie najdroższe perfumy w swoim życiu, pójdź po raz pierwszy do opery – to te rzeczy będziesz wspominał za rok, dwa czy dziesięć lat.

2. Posłuchaj wystąpienia Amy Cuddy „Język ciała kształtuje naszą osobowość„. Przyczep w widocznym miejscu karteczkę z zaleceniami dotyczącymi mowy ciała.

3. Zaoszczędź co najmniej trzykrotność pensji. To da ci poczucie kontroli nad własnym losem i ogromne poczucie bezpieczeństwa. W świecie biznesu żartuje się, że dopiero kiedy przychodzi odpływ, widać kto pływał bez majtek. Dzięki oszczędnościom, ty swoje majtki zawsze będziesz mieć na sobie.

4. Posprzątaj. Wiem, nie brzmi to jak szczyt frajdy, ale porządkując swoją przestrzeń, jednocześnie porządkujesz przestrzeń w swoim mózgu. Wyrzuć wszystko, co ci zawadza, ale trzymasz to na wszelki wypadek. Jeśli chcesz, poczytaj o lepszym organizowaniu przestrzeni w domu – zajmie ci to jeden dzień, a przyswoisz zasady, które będą poprawiać twój komfort przez lata.

5. Jeśli jesteś singlem, nie bój się zakochać. To najlepsze uczucie jakie możesz przeżyć. Żeby go nie popsuć, przeczytaj o najczęstszych błędach, jakie popełniamy myśląc o związkach.

6. Masz nierozwiązane problemy? Spróbuj terapii. Jest niewiele osób, za którymi nie ciągną się nieprzepracowane sprawy z przeszłości. Przypominają one ciężkie kamienie, które wlecze się za sobą na łańcuchach. Może czas te łańcuchy przerwać.

7. Chcesz działać skuteczniej? Zorganizuj grupę mastermind lub dołącz do istniejącej. Sam zrobiłem to w obecnym roku i nie spodziewałem się, że cotygodniowe rozmowy online (akurat my robimy to online) będą tak wszechstronnie na mnie wpływać.

8. Uświadom sobie, że za czekanie płacisz dniami, których nie przeżyjesz. Następnie zrób to co od lat odkładasz na później. Na pewno jest coś o czym myślisz: „Zrobię to, kiedy…”. Zrób to teraz.

9. Poznaj trzy osoby lepsze od siebie. Zapytaj je o rady. Jeśli to możliwe, zaprzyjaźnij się z nimi.

10. Spisz swój osobisty kodeks, czyli zbierz ważne dla siebie zasady, których chcesz przestrzegać. Mogą to być takie rzeczy, jak to, że pracujesz tylko do 16.00, że weekendy spędzasz z rodziną ze smartfonem albo jak chcesz wybierać projekty, którymi się zajmiesz. Wiem, że masz je w głowie, ale niezapisane zasady łatwo naginać. Jeśli je spiszesz, będą utrzymywać cię w pionie w taki sam sposób, jak teraz robi to twój kręgosłup. Nie musisz ich nawet sobie na bieżąco przypominać. Wystarczy, że je zapiszesz.

11. Kup dobre ubrania. Pojawiając się w towarzystwie, zawsze bądź ubrany trochę lepiej niż reszta. Kiedy wszyscy są ubrani zwyczajnie, ty wyglądaj trochę elegancko. Kiedy wszyscy wyglądają elegancko, ty wyglądaj jeszcze lepiej. To pozycjonuje ciebie na lidera w grupie.

12. Zorganizuj sobie wspaniałą imprezę urodzinową. W swoim życiu grasz pierwszoplanową rolę. Niech inni o tym wiedzą.

13. Przeczytaj trzy książki, o których podejrzewasz, że ci pomogą. Książki to wciąż najtańsza i jednocześnie najlepsza forma wiedzy.

14. Pracując, zawsze słuchaj różnorodnej muzyki. To pobudza kreatywność.

15. Otaczaj się szczęśliwymi ludźmi, patrz na szczęśliwych ludzi na ulicach, w filmach i w swoich myślach. To na co patrzysz, uczy twój mózg powielania tych wzorców, więc daj mu jak najlepsze wzorce.

16. Zrób listę miejsc w swojej okolicy, które chciałbyś odwiedzić. Jeśli nie będziesz miał pomysłu na spędzenie czasu, to wystarczy, że wybierzesz któreś z tych miejsc.

17. Zwolnij. Najlepsze pocałunki, to te bardzo powolne, najdłuższy orgazm wywołują najbardziej powolne ruchy, nie spiesząc się doświadczasz wszystkiego mocniej i wybierasz najlepsze rzeczy, bo życie wolniej poprawia jakość wszystkiego co robisz.

18. Dbaj o miejsce, w którym żyjesz. Jego stan przekłada się na stan twojego umysłu.

19. Spróbuj opanować jedną nową umiejętność. Nurkowanie, fotografia, malowanie farbami olejnymi? Spróbuj. Natychmiast da ci to mnóstwo szczęścia.

20. Do swoich wszystkich pomysłów stosuj metodę wdrażania start-upów: zadbaj najpierw o podstawowe funkcjonalności, wprowadź pierwszą wersję na rynek, udoskonalaj. Dzięki temu nie ugrzęźniesz na etapie planowania i nie utoniesz w nadmiernym perfekcjonizmie.

21. Błąd nie znika z powiedzeniem „Przepraszam”. To jak gaszenie pożaru, który się samemu wywołało. Przestań być podpalaczem.

22. Rób większe sałatki do obiadu i zaczynaj go od jedzenia warzyw. Prosta zasada, a pomoże bardziej twojemu zdrowiu, niż wykupienie półrocznego karnetu na siłownię, z którego nie będziesz korzystać.

23. Naucz się przemawiać przez 30 sekund. Każdy dzień kończ zadawaniem sobie pytania: „Co słychać?” i odpowiadając na nie z entuzjazmem i treściwie przez 30 sekund. Dzięki temu ludzie będą chcieli przebywać z tobą znacznie chętniej.

24. Naucz się walczyć. Twoja atrakcyjność i samopoczucie ostro skoczy w górę.

25. Rób jedną najważniejszą rzecz przed południem. To da ci ekstra punkty do produktywności. 

Powodzenia!

.

Psst! Psst! Dołącz też do obserwujących bloga na facebooku lub instagramie.