Gdyby istniała możliwość dawania niematerialnych prezentów, to pewność siebie byłaby jednym z najpopularniejszych wyborów. Znajdowałaby się zaraz obok karnetu na sen i możliwości wydłużenia doby do 48 godzin.

Tak dużo osób pyta jak zdobyć pewność siebie, bo jest ona podwaliną większości twoich działań.

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby przekuć swoją listę ambitnych zamierzeń w faktyczne działania?

Czy nie boisz się rzucić tego, co cię nie zadowala, bo wiesz, że znajdziesz coś lepszego? A może tylko powtarzasz, że szanse są jak autobus – zawsze pojawi się następna, ale tego nie sprawdzasz?

Czy idziesz przez życie z myślą, że złoisz dupę kolejnemu dniu, czy przemykasz bokiem mając nadzieję, że nikt cię nie zauważy?

Zła wiadomość jest taka, że pewności siebie nikt nie da ci w prezencie.

Dobra wiadomość jest taka, że każdy, kto odczuwa brak pewności siebie, może ją wypracować.

 

Pewność siebie – co to właściwie znaczy?

Pisząc ten tekst postanowiłem zrobić research i sprawdzić czym jest pewność siebie według innych autorów. Dowiedziałem się, że jest to czucie się ze sobą dobrze, szacunek do siebie oraz akceptowanie siebie. Czyli niczego się nie dowiedziałem.

Później postanowiłem sprawdzić jak tą pewność siebie zdobyć i poczytałem o tym, że trzeba siebie lubić i myśleć, że jest się fajną osobą. Czyli znów niczego się nie dowiedziałem z wyjątkiem tego, że istnieją ludzie, którzy mówią nawet wtedy, kiedy nie mają nic do powiedzenia.

W rzeczywistości określenie „pewny siebie” po rozbiciu go na części, oznacza człowieka, który nie zawodzi siebie i może na sobie polegać. Nie jest więc to kwestia samopoczucia (chociaż może się ono przydawać), ale faktów.

Precyzyjniej rzecz ujmując jest skutkiem trzech elementów:
– tego, że wiesz na co cię stać
– tego, że wiesz na co stać innych i że w porównaniu z nimi wypadasz tak samo dobrze lub lepiej
– wykonywania zobowiązań wobec siebie samego, dzięki czemu jesteś swoim własnym oparciem.

Proste? W teorii tak. Przejdźmy do tego, jak w praktyce zdobyć pewność siebie.

 

1. Wystawiaj się na ryzyko

Kluczem pewności siebie są posiadane kompetencje, a kompetencje są skutkiem doświadczenia.

Im więcej masz doświadczenia, tym lepiej wiesz, co cię może spotkać i jak się wtedy zachować. Zamiast panikować, będziesz dokładnie wiedział, jakie masz opcje i która daje ci największe szanse na wygraną.

„Na sucho” nigdy się tego nie dowiesz.

Dlatego im więcej sytuacji, w których się otrzaskasz, tym lepiej dla ciebie. Nie warto ich unikać, nawet jeśli teraz czujesz się w nich niezręcznie. Lepiej czuć się niezręcznie przez momenty, niż przez całe życie.

 

2. Jak chcesz zdobyć pewność siebie, to przestań nawalać!

Otaczają nas zobowiązania. Szef zawsze oczekuje, że zrobisz więcej, niż jesteś w stanie. Twoja dziewczyna lub partner mają na ciebie swoje pomysły. Podobnie jak rodzice, sąsiadka i ksiądz.

Rzadko spełnisz wymagania wszystkich ludzi, bo tych wymagań jest za wiele, są wewnętrznie sprzeczne, a spora część jest zwyczajnie niemądra.

Jednak oczekiwania jednej osoby powinieneś wypełniać jak najczęściej. I oczywiście tą osobą jesteś ty. Bez tego całe gadanie o tym, jak zdobyć pewność siebie możesz wywalić do śmietnika, bo jak niby masz na sobie polegać, jeśli regularnie robisz ze swoich żelaznych deklaracji odpowiednik mówienia na kacu: „Już więcej nie piję!”?

Nie cenimy słów, bo słowa są tanie. Możesz bez żadnego problemu powiedzieć „Kocham cię”, „Zostanę miliarderem” albo „Zrobię dla ciebie wszystko”. W większości przypadków ich wartość wynosi zero. Jednak dla pewnych siebie ludzi, wypowiadane słowa to jednocześnie zobowiązanie. Oni nie rzucają słów na wiatr. Jeśli więc mówią, że za miesiąc będą robić 100 pompek, że stworzą produkt albo że nauczą się mówić po fińsku, to właśnie to zrobią. (Chyba że okaże się to nierealne. Na pewno nie dlatego, że im się akurat nie chciało.)

 

3. Dbaj o zwycięstwa

W amerykańskiej literaturze rozwojowej funkcjonuje pojęcie mentalności zwycięzcy. Osoby, które ją mają, chętnie podejmują rywalizację i są przekonane, że zwyciężą. Nie bąkają do siebie pod nosem: „Hm… Zobaczymy co z tego wyjdzie”, ani nie mówią, że najważniejsze to dobra zabawa. To ludzie, którzy grają po to, żeby wygrać, a nie po to, żeby tylko zachować twarz.

I jeśli musisz coś o tej mentalności wiedzieć, to są to dwie rzeczy. Po pierwsze, zwyciężania uczysz się wyłącznie wygrywając. Po drugie, nie jest ważne jak duże są to wygrane – liczy się to, że są. Wiesz dlaczego? Bo pewność siebie jest jak mięśnie – musisz ją wzmocnić i wyrobić. Nie zrobisz tego wkładając od razu na mentalną sztangę 100 kilogramów obciążenia.

Taką wygraną może być na początek postanowienie, że nie zjesz deseru, że zrobisz coś dla zdrowia i pójdziesz na spacer albo że na początku miesiąca od razu odłożysz 2-10% swoich zarobków na koncie oszczędnościowym.

To wyrabia w tobie świadomość, że twoje postanowienia mają moc sprawczą, a ty możesz na sobie polegać.

 

4. Przygotowuj się

W pierwszym punkcie napisałem, że podstawą pewności siebie jest bycie kompetentnym, a kompetencje zdobywa się przez doświadczenie. Prawdopodobnie lepiej poradzi sobie z wycięciem wyrostka robaczkowego ktoś, kto uczestniczył w pięćdziesięciu tego typu operacjach, niż ktoś, kto tylko przeczytał o tym opracowanie naukowe. Nie zmienia to jednak tego, że mając nawet suchą wiedzę, poradzisz sobie lepiej, niż ktoś kto jej nie ma, a łącząc wiedzę i doświadczenie, nie będzie na ciebie mocnych.

Przygotowanie (nawet teoretyczne) rządzi, bo dzięki niemu obniżasz poziom stresu i eliminujesz liczbę rzeczy, którymi możesz się martwić. To dlatego jeśli chcesz lepiej sobie poradzić w zawodach, to wcześniej sprawdzasz trasę, lokalizację i inne szczegóły. Jak chcesz mieć fajne wakacje, to wyszukujesz precyzyjne informacje dotyczące dojazdu, płatności i rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Jeśli chcesz lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, to wcześniej sprawdź gdzie będzie się ona odbywać i zrób porządny research.

Wiedza nie zastąpi pewności siebie, ale często brak pewności siebie jest skutkiem braku wiedzy.

 

5. Wykorzystaj swoje doświadczenia z innej dziedziny

Według jednego z żartów mężczyzna to nieustraszony łowca, który nie boi się niczego poza publicznym przemawianiem, opinią żony i mówieniem tego, co naprawdę czuje.

Fakty są takie, że możesz być świetnym myśliwym, a idąc na polowanie epatować spokojem i charyzmą, a jednocześnie w innych sytuacjach czuć się niezręcznie. Wynika to z tego, że nie ma jednej pewności siebie. Jest ich wiele.

Super natomiast jest to, że jeśli ogarniesz się w jednej dziedzinie, to dużo łatwiej będzie ci opanować kolejną. Wystarczy, że będziesz zachowywał się tak, jak wtedy, kiedy robisz coś, w czym jesteś naprawdę dobry.

 

6. Zaakceptuj emocje

Główny problem z pewnością siebie polega na tym, że od ścian twojej czaszki odbijają się natrętne zdania: „Nie nadaję się do tego”, „Co ja w ogóle robię?”, „Wyglądam jak głupek!”.

Następnie starasz się je uspokoić rozkazując sobie, że masz się nie stresować. Niestety to nie działa, bo mówiąc o stresie, jeszcze bardziej się na nim koncentrujesz. Jedyne, co możesz zrobić, to zaakceptować to, że się stresujesz i że wypadasz tak, jak wypadasz. Obwinianiem się nic nie zmienisz.

Znacznie lepiej powiedzieć sobie, że to tylko początek drogi. Nie tylko dlatego, że to działa skuteczniej, ale też dlatego, że to prawda. Nie musisz być perfekcyjny. Na początku wystarczy być. Perfekcyjność przyjdzie później.

 

7. Zadbaj o mowę ciała

Wśród najbardziej popularnych wystąpień na konferencji TEDx znajduje się prelekcja Amy Cuddy dotycząca tego, jak twoja postawa wpływa na emocje. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście to zobaczcie koniecznie.

Dowiesz się z niej, że nawet jeśli zaczniesz uśmiechać się w sztuczny sposób (np. trzymając długopis w zębach) to zaczniesz odczuwać szczęście.

Płynie z tego kilka wniosków na temat pewności siebie. Jeśli chcesz ją szybko poprawić to:

  • przyjmij odpowiednią postawę ciała (czyli zamiast siedzieć ze skuloną głową jakbyś miał odpowiedzi wyszyte wzdłuż rozporka przyjąć tzw. power pose)
  • porządnie się ubierz (bo więcej zdziałasz w ubraniach, w których wyglądasz świetnie, niż w takich, które sugerują, że właśnie wyszedłeś kosić trawnik)
  • wolniej oddychaj i wolniej mów (stres przyspiesza jedno i drugie, więc skupiając się na oddechu sprawiasz lepsze wrażenie i odwracasz uwagę od stresu).

 

Punkt 8, 9, 10 itd.

Powtórz, a później powtórz raz jeszcze, bo chociaż pytasz jak zdobyć pewność siebie, to osiągnięcie momentu, w którym tak siebie postrzegasz nie jest wydarzeniem. To proces.

Psst! Psst! Dołącz też do obserwujących bloga na facebooku lub instagramie.